Reklama

Jak prawidłowo przechowywać wino?

Nie każdego stać na drogą i luksusową lodówkę do przechowywania win. Ze względu na wysoki koszt lub brak miejsca w domu większość ludzi kupuje wino na bieżąco w hipermarkecie i nie inwestuje w konkretną przestrzeń tylko i wyłącznie dla wina. Jednak nie oznacza to, że nie ma prostego sposobu na przechowywanie wina w domu nawet przez kilkanaście miesięcy. Jeśli jesteś koneserką dobrego wina i lubisz od czasu do czasu wypić znakomite, wytrawne wino do obiadu to myślę, że spodobają i się nasze wskazówki, jak prawidłowo przechowywać wino.

Reklama

Przechowuj wino na boku

Jednym z najprostszych sposobów na przechowywanie wina jest przechowywanie go w pozycji leżącej na boku, a nie w pozycji wyprostowanej. Powodem tego jest fakt, że wino które stoi nie ma kontaktu z korkiem, który podczas otwierania może się pokruszyć i trudno się wyjmować. Dodatkowo korek, który będzie uszkodzony może powodować dostanie się powietrza do butelki wina powodując psucie. W sytuacji kiedy wino zatkane jest plastikowym korkiem może być bez przeszkód przechowywane w pozycji pionowej. Wszystkie wina musujące powinny wręcz stać w pozycji pionowej, aby wewnętrzne ciśnienie zostało utrzymane na odpowiednim poziomie.

Starzenie się wina

Jeśli planujesz przechowywać wino przez kilka najbliższych lat postaraj się, aby było przechowywane w odpowiednich warunkach. Jeśli nie masz do dyspozycji piwnicy lub pomieszczenia w którym bez przeszkód mógłbyś przechowywać wino, spróbuj wykorzystać starą szafkę, którą postawisz z dala od kaloryfera czy pieca. Pamiętaj także, żeby określić jak długo wino powinno stać, aby osiągnąć optymalny smak. Większość tanich win nie nadaje się do przechowywania, jednak drogie wina mają określony czas ile powinny leżakować, aby wybornie smakować.

Znalezienie optymalnych warunków do przechowywania

Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć zanim zaczniemy przechowywać wino. Po pierwsze powinniśmy znaleźć miejsce, w którym będzie odpowiednia temperatura. Przestrzeń ta powinna być chłodna, optymalna temperatura dla wina to około 13 stopni Celsjusza, butelki powinny być przechowywane poza zasięgiem promieni słonecznych. Idealna wilgotność dla wina to 50-80 procent. Wina przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze mogą po otwarciu inaczej smakować. Miejsce, które będzie zbyt chłodne lub zbyt suche przyczyni się do znacznie szybszego wyschnięcia korka, umożliwiając dostanie się powietrza do środka. Tak więc jeśli masz ochotę przechowywać wino przez dłuższy czas, musisz spełnić kilka podstawowych warunków, aby wino jak najdłużej wyśmienicie smakowało.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama