Reklama

8 zaskakujących zalet szampana

Oto lista korzyści płynących z pica szampana. Ma on więcej zalet, niż ci się wydaje –  o ile nie przesadzisz z ilością. Następnym razem podczas późnego śniadania wyjaśnij przyjaciołom, jakie korzyści ma szampan.

Reklama

Poprawia pamięć przestrzenną

Badania wykazały, że pamięć przestrzenna może poprawić się po spożyciu szampana. Pamięć przestrzenna to zdolność rozpoznawania otoczenia, a także wykonywania pewnych zadań i obliczeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych ludzi. Pierwsze oznaki demencji pojawiają się koło 40 roku życia, dlatego warto wypić kilka kieliszków szampana tygodniowo.

Kalorie

Szampan zawiera mniej kalorii niż czerwone i białe wino. Standardowy kieliszek szampana zawiera nie więcej niż 80 kalorii, w przeciwieństwie do wina, którego kaloryczność wynosi około 120.

Rozmiar

Jeśli martwisz się o kalorie i cukier, szampan to drink dla ciebie. Nie tylko zawiera mniej kalorii niż wino czy piwo, ale dodatkowo kieliszek szampana jest objętościowo mniejszy niż inne. Jeśli umiesz się kontrolować, to wspomożesz swoje zdrowie, a także zadbasz o trzeźwość.

Bąbelki

Napoje alkoholowe z bąbelkami pije się znacznie wolniej niż inne, a także szybciej dają uczucie pełności. To dobra wiadomość, bo zachowasz szczupłą talię i lepiej poczujesz się rano.

Zdrowe serce

Szampan jest równie dobry dla twojego serca co czerwone wino. To dlatego, że jest produkowany z białych i czerwonych winogron, a zatem zawiera resweratrol, który jest ważnym antyoksydantem pomagającym zapobiegać uszkodzeniom komórek krwi, zmniejszającym poziom złego cholesterolu i zapobiegającym zakrzepom krwi.

Pamięć krótkotrwała

Badania pokazały, że niektóre białka zawarte w szampanie mają pozytywny wpływ na pamięć krótkotrwałą. Uważa się, że przez trzy lata regularnego, umiarkowanego picia szampana pamięć może polepszyć się o 200%.

Flawonoidy

Niestety, czerwone wino jest lepsze w jednej kwestii, i chodzi tu o zawartość flawonoidów. To kolejny rodzaj antyoksydantów, które mają pozytywny wpływ na pracę mózgu i organizmu. Jednak szampan ich nie posiada. Jest na to sposób. Truskawki zawierają bardzo dużo flawonoidów, są pyszne i doskonale pasują do szampana.

Tańsze zamienniki

Prawdziwy szampan, w przeciwieństwie do musującego wina, nie jest na każdą kieszeń. Są jednak tańsze zamienniki, jak Prosecco lub Cava, które posiadają wcześniej wspomniane antyoksydanty.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama