Wsyp odrobinę do żurku. Niezawodny patent babć na uratowanie zbyt kwaśnej zupy

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez apetycznego żurku. Jego przygotowanie nie wymaga zbyt wyrafinowanych umiejętności kulinarnych, co wcale nie oznacza, że błędy i wpadki się nie przytrafiają, bo to po prostu nieprawda. Co zatem zrobić, gdy żurek okaże się zbyt kwaśny w smaku? Podpowiadamy!

Żurek: Symbol Wielkanocy

Wielkanoc zbliża się milowym krokami, dlatego warto już rozpocząć przygotowania i zakupić wszystkie potrzebne produkty. Na liście nie może zabraknąć żurku, który obok jajek i chrzanu jest symbolem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tę apetyczną zupę najczęściej przygotowuje się na zakwasie. Nie raz nie dwa zdarza się nam przy tym wpadka i tuż przed Wielkanocą okazuje się, że żurek jest zbyt kwaśny w smaku. Jak wyjść z tej opresji kulinarnej? Okazuje się, że znacznie łatwiej niż się pozornie wydaje. 

Jak uratować żurek? Patent babć i mam

Gdy okaże się, że żurek jest zbyt kwaśny w smaku, najlepiej sięgnąć po sprawdzony patent naszych babć bądź mam i dodać do nieco nieudanej zupy niewielką ilość sody oczyszczonej. Uchodzi ona za skuteczny neutralizator zbyt kwaśnego posmaku. Jak go użyć? Do garnka z żurkiem trzeba wsypać pół łyżeczki sody oczyszczonej i starannie połączyć wszystkie składniki. 

Reklama

Poza trikiem z sodą w walce ze zbyt kwaśnym posmakiem żurku można wykorzystać także prosty sposób z cukrem. Jeśli dosypie się niewielką ilość białej substancji do zupy, zrównoważy się smaki i złagodzi kwasowość. Jeśli czasu jest naprawdę mało i kwasowy posmak żurku trzeba zneutralizować natychmiast, najlepiej dodać do niego śmietanę. Ten prosty sposób pozwala uzyskać naprawdę znakomite efekty.

Zobacz także: Te produkty w wielkanocnym koszyku są zakazane. Czego nie wkładać do święconki?

Żurek i jego cenne właściwości

Żurek jeść naprawdę warto, bo dostarcza cennych składników. Zakwas, na bazie którego powstaje, to skarbnica łatwo przyswajalnego białka, witamin i minerałów. Dba o równowagę kwasowo-zasadową organizmu, stymuluje pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, łagodzi objawy chorób układu pokarmowego i trawiennego. Dzięki niemu organizm łatwiej przyswaja wapń. 

Jak przygotować tradycyjny żurek?

Znakami rozpoznawczymi żurku są gęsta konsystencja oraz wyrazisty smak i aromat. Tradycja nakazuje przygotowywać żurek na wywarze z wędzonki i warzyw (ale nie dodaje się tu całej włoszczyzny, jak w przypadku barszczu białego, tylko marchew i natkę pietruszki). Inne wymagane dodatki do żurku to biała kiełbasa i jajka oraz przyprawy - pieprz, sól, majeranek, czosnek. Całość zabiela się śmietaną. 

Przeczytaj również:

Wielki Piątek z mięsem na talerzu? Sprawdź, co wolno jeść, a czego unikać podczas ścisłego postu

Świetne dla osób z nadwagą i sercowców. Nie żałuj do żurku, jaj i pasztetów

Trzydaniowy tani obiad wielkanocny. Nie wydasz więcej niż 34 zł na osobę

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama