Reklama

Wielkanoc 2021: Jak zrobić pisanki marmurkowe?

Wielkanoc mieni się tysiącem kolorów. Najczęściej ich źródłem są fantazyjnie barwione pisanki. Można je dekorować na tysiące różnych sposobów. Doskonałym pomysłem na Wielkanoc 2021 są pisanki marmurkowe, które pozwalają puścić wodze wyobraźni i eksperymentować z jajkami bądź wydmuszkami. Jak wyczarować pisanki marmurkowe w domu? Podpowiadamy!

Reklama

Pisanki marmurkowe nigdy nie wyglądają tak samo

Tradycja nakazuje, aby pisanki były mocno kolorowe. W spełnieniu tego warunku z pewnością pomoże nam technika tworzenia pisanek marmurkowych. Pomysł jest o tyle ciekawy, że w ten sposób zdobione jajka nigdy nie wyglądają w taki sam sposób i już choćby dlatego przyciągają wzrok.

Do przygotowania marmurkowych pisanek na Wielkanoc 2021 potrzebnych jest tylko kilka produktów. Listę otwierają oczywiście jajka, ale równie dobrze marmurkowe pisanki można przygotować z wydmuszek  - w ten sposób mogą być wykorzystywane nawet przez kilka sezonów. Poza tym niezbędne są jeszcze barwnik spożywczy, ocet oraz olej.


Pisanki marmurkowe: Pierwsza kąpiel barwnikowa

Jeśli bardziej przekonuje nas wariant tworzenia pisanek marmurkowych z wydmuszek, ich przygotowanie trzeba rozpocząć od dokładnego mycia i sparzenia wrzątkiem surowych jajek. Za pomocą grubej igły bądź gwoździa trzeba zrobić małe otworki z dwóch stron, które pomogą w pozbyciu się zawartości jajka. (Jeśli żółtko będzie stawiało opór, trzeba przebić je igłą i ponowić próbę). Następnie wydmuszki bądź jajka - w zależności od metody - trzeba umieścić w barwniku spożywczym. Można użyć dowolnego koloru, jednak najlepiej, aby bazowy kolor był jasny i pastelowy. 


Jak przygotować mieszankę koloryzującą do pisanek marmurkowych?


Do przygotowania mieszanki koloryzującej jajka potrzebne są: szklanka wody, trzy łyżki białego octu oraz 20 kropli barwnika spożywczego. Wydmuszki są w środku puste, zatem będą pływać po powierzchni wody. Aby temu zapobiec, można docisnąć je metalową łyżką (delikatnie, aby skorupka nie popękała). Ten problem nie pojawi się, jeśli pisanki marmurkowe robione są z całych jajek. Gdy jajka bądź wydmuszki będą miały odpowiedni kolor, trzeba je wyciągnąć z barwnika i odłożyć - aż wyschną. 


Pisanki marmurkowe wymagają podwójnej kąpieli

Kąpiel barwnikową trzeba powtórzyć. Do dużego garnka trzeba wlać trzy szklanki ciepłej wody, jedną łyżkę octu i 20 kropel barwnika spożywczego. Wszystkie składniki należy starannie wymieszać, a następnie dodać jedną łyżkę oleju i zamieszać widelcem. Ważne, aby plama oleju się rozdzieliła i utworzyła na powierzchni jak najwięcej oczek. Zafarbowane wcześniej jajka trzeba włożyć do nowej mieszanki barwnikowej i kilka razy je obrócić widelcem. Gdy efekt koloryzujący będzie satysfakcjonujący, wystarczy wyciągnąć jajka i osuszyć ręcznikiem papierowym. Gotowe! 

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama