Reklama

Wielkanoc 2021: Jak ozdobić pisanki woskiem?

Wiele osób już teraz zaczyna przygotowania do świąt wielkanocnych. Nie tylko tworzą listy zakupów, ale także zastanawiają się nad ozdobami. Jedną z nich są pisanki, które są niezbędnym wyposażeniem każdego wielkanocnego koszyczka. Istnieje wiele technik ich zdobienia: jedną z nich jest wykonywanie malunków za pomocą wosku. Jak to zrobić? Nie jest to trudne - wystarczą do tego chęci i kilka akcesoriów.

Reklama

Co będzie potrzebne do przygotowania pisanek?

Aby przygotować pisanki zdobione woskiem, niezbędne są jajka kurze. Ich skorupka nie musi być biała, może być brązowa - na nich też będzie dobrze widoczny kolor i zdobienia. Poza tym trzeba mieć również wosk. Można wcześniej rozpuścić go w naczyniu albo posłużyć się zwykłą świeczką. W takim wypadku powinna być ona na tyle duża, aby wygodnie zbierać z niej wosk. Aby wykonywać ozdoby potrzebny będzie gwóźdź albo szpilka z zaokrągloną główką. Jeśli chcemy, aby w przygotowywaniu pisanek towarzyszyły nam dzieci, można ostre narzędzie przybić do patyczka, aby zminimalizować ryzyko skaleczenia się.

Jak zabrać się do zdobienia pisanek?

Istnieją dwie metody zdobienia pisanek za pomocą wosku. Wszystko zależy od tego czy będziemy je barwić w barwnikach kupionych ze sklepu, czy sięgamy po metody naturalne. Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję, wystarczy ugotowane wcześniej jajka zdobić woskiem, a następnie zabarwić. Gdy stawiamy na drugą opcję, jajka mogą być surowe, ponieważ dopiero później należy je ugotować w wywarze, który nada im kolor. Nie należy obawiać się, że pod wpływem wysokiej temperatury zdobienia woskiem nie będą widoczne. Będzie on topił się stopniowo, więc wzorki będą obecne na skorupce. 

Jak zdobić pisanki woskiem?

Zdobienie pisanek za pomocą wosku nie jest trudną rzeczą. Jeśli mamy smykałkę i zdolności manualne, można coś na nich namalować lub napisać. Jednak zdecydowanie łatwiej pokryć je albo geometrycznymi kształtami, albo deseniem z pojedynczych pociągnięć. Warto pamiętać, że za pomocą główki gwoździa lub szpilki powstają charakterystyczne "łezki", dlatego warto przed wykonaniem ostatecznych wzorów zrobić próbę, aby dokładnie opanować tę technikę. Gotowe i ozdobione pisanki należy zafarbować dowolnym sposobem - można dodać do barwników odrobinę octu, co sprawi, że kolor na skorupce będzie intensywniejszy.

Co zrobić po zafarbowaniu jajek?

Jeśli pisanki zostały już ozdobione i pomalowane, należy je dokładnie osuszyć na ręczniku papierowym lub gazetach. Kiedy już będą gotowe - natłuścić je olejem roślinnym lub oliwą - to sprawi, że będą pięknie błyszczeć.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama