Reklama

Wielkanoc 2021: Dekoracje wielkanocne DIY

Wielkanocne dekoracje potrafią stworzyć wyjątkowy nastrój w święta. Można ustroić dom gotowymi ozdobami lub wykonać je samodzielnie. Przygotowywanie takich elementów wystroju może dostarczyć dużo frajdy i wprawić w świąteczny klimat. W związku ze zbliżającą się Wielkanocą przedstawiamy garść inspiracji na oryginalne i pomysłowe dekoracje.

Reklama

Jak zrobić quillingowe pisanki?

Z Wielkanocą nierozłącznie kojarzą się pisanki. Można je pomalować lub ozdobić w tradycyjny sposób, np. stosując naturalne barwniki (z łusek cebuli, czerwonej kapusty czy łupin orzecha). Jednak istnieje wiele innych ciekawych pomysłów na oryginalne ozdobienie pisanek. Można udekorować je m.in. metodą quillingu, która polega na tworzeniu ozdób stworzonych z cienkich paseczków papieru, skręconych w spirale. Te elementy mogą mieć różne formy, np. koła, owalu, łezki, kropli, diamentu, liścia czy serpentyny. Gdy dojdzie się do wprawy, można tworzyć trudniejsze kształty, np. półkole, serce, półksiężyc, tulipany, literę S czy literę V. Przygotowanie quillingowych jajek to dość czasochłonne zajęcie, ale wbrew pozorom bardzo proste w wykonaniu.

Do przygotowania pisanek metodą quillingu potrzebne nam będą: wydmuszka lub styropianowe jajko, bezbarwny klej, nożyczki, a także papierowe paski, które można przygotować samemu lub kupić gotowe w sklepie. Paski można wyciąć z kolorowych kartek - powinny mieć 0,5 cm szerokości, długość mogą mieć dowolną. Przyda się też igła, patyczek do szaszłyków lub specjalny drucik z otworem do nawijania pasków quillingowych. Jajko można pomalować farbą akrylową, choć nie jest to konieczne. Kolorowe paski należy zwijać w kółka, a na końcu skleić (paski można nawijać na igłę lub drucik). Z takich kółek można stworzyć inny kształt, np. naciskając palcami z jednej strony (powstanie łezka) lub z obu (powstanie owal). Przygotowane elementy naklejamy na jajka, tworząc dowolny wzór. Można m.in. uformować z kilku łezek kwiatka lub serce. Jeśli na jajku pozostaną wolne miejsca, można je wypełnić innymi elementami, np. mniejszymi kółkami.

Jak zrobić baranka wielkanocnego?

Ważnym elementem świąt wielkanocnych jest baranek. To symboliczne przedstawienie Chrystusa, który posłusznie oddał swoje życie na krzyżu, mimo swojej niewinności. Jest więc to ofiara doskonała. Baranka wielkanocnego można zrobić na różne sposoby, np. przygotowując go z ciasta, marcepanu lub cukru i masła, czy wykonując z papieru, waty, patyczków kosmetycznych i wielu innych przedmiotów. Bardzo ciekawym pomysłem jest stworzenie baranków z jajka i malutkich pomponików, które można zakupić w sklepie plastycznym czy internetowych. Najpierw należy przygotować wydmuszkę, a następnie okleić ją pomponikami. Na górze jajka zostawiamy nieoklejony fragment, gdzie narysujemy główkę baranka. Nóżki także można zrobić z pomponów lub z drucika kreatywnego. Uszy można wykonać z papieru lub kawałka płatka kosmetycznego. Według własnego uznania barankowi można doczepić dekoracyjną kokardkę.

Jak zrobić wielkanocnego zajączka z filcu?

Zajączek jako wielkanocna dekoracja pojawił się w polskich domach w XVII wieku. Jest to uniwersalny symbol płodności i wiosennego odrodzenia. W niektórych regionach Polski zając przynosi dzieciom prezenty. Pomysłów na wykonanie zajączków jest wiele. W bardzo prosty sposób można je zrobić z filcu. Wystarczy wyciąć z niego kilka kawałków o uproszczonym kształcie zająca, połączyć ze sobą dwa takie skrawki i zszyć nitką. Na koniec należy zostawić dziurkę, by wypełnić filc watą. Gotowemu zajączkowi można wyszyć oczy i pyszczek. Jeśli mamy wprawę w szyciu, z filcu można wyciąć precyzyjniejszy kształt zająca.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama