Reklama

Wielkanoc 2020: Jak poświęcić pokarm w domu?

Tegoroczne święta wielkanocne z pewnością będą wyjątkowe: za sprawą regulacji związanych z pandemią koronawirusa nie będzie możliwości tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Aby chronić zdrowie i życie wiernych, biskupi rekomendują domowe błogosławieństwo pokarmów oraz korzystanie nabożeństw emitowanych w telewizji albo w Internecie. Co się powinno w nim znajdować? Jak poświęcić święconkę? Sprawdźmy.

Co musi znaleźć się koszyczku wielkanocnym?

W tradycyjnym koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się produkty, które mają bogatą symbolikę związaną ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Czego nie może zabraknąć w tradycyjnej święconce? Przede wszystkim jajka (w postaci pisanek albo kraszanek), wędlin, chleba, soli, chrzanu, sera, kawałka ciasta, a także baranka (cukrowego bądź z ciasta).

Symbolika pokarmów

*Baranek – jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa, oznacza także triumf oraz zwycięstwo.

*Jajka – są symbolem życia, a także płodności.

*Chleb – przez wieki był podstawowym pokarmem. Symbolizuje pomyślność i dobrobyt.

*Chrzan – poświęcony chrzan zapewnia krzepę oraz siłę.

*Wędlina – podobnie jak chleb, gwarantuje pomyślność i dobrobyt.

*Ser – poświęcony ser zapewniał zdrowie zwierząt gospodarskich.

*Ciasto – najlepiej, aby był to domowy wypiek. To znak umiejętności i ciężkiej pracy.

Wielkanoc 2020: Jak święcić koszyczek?

Tegoroczne święcenie pokarmów musi odbyć się w domu. Może ono odbyć się tradycyjnie w sobotę albo w niedzielę wielkanocną tuż przed śniadaniem wielkanocnym. Najlepiej, aby jeden z domowników zabrał głos i w atmosferze powagi odczytał fragment Pisma Świętego oraz odmówił modlitwę. Można posłużyć się również przygotowanym tekstem obrzędu, który często jest zamieszczany na stronach internetowych diecezji, na której się znajdujemy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama