Reklama

Najlepsze sposoby na zdobienie jajek

Przed Wielkanocą, która jest najważniejszym świętem dla chrześcijan, jajka odmieniane są niemal przez wszystkie przypadki. Oczywiście, odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu różnych świątecznych specjałów, które będą uświetniały nasze stoły i raczyły nawet wybredne na co dzień podniebienia. Jednak najważniejszą kwestią jest barwienie jajek, bo to właśnie dzięki nim powstają zarówno pisanki, jak i kraszanki. Kolorowanie jajek można przeprowadzić na wiele sposobów: albo sięgnąć po klasyczne barwniki, albo po bardziej wyrafinowane sposoby, aby uzyskać oszałamiający efekt. Poznajmy wspólnie najlepsze sposoby na barwienie i ozdabianie jajek!

Pisanki czy kraszanki?

W Wielką Sobotę, przed święceniem pokarmów, w tysiącach polskich domów jajka zdobione są w rozmaity sposób. Niektórzy, zwłaszcza uzdolnieni manualnie, wykonują małe dzieła sztuki, ale w wielu domach malowane są na jednolity kolor. W kontekście Wielkanocy często pojawia się różnica w technice przygotowywania jaj i - tym samym - ich nomenklatury. Często można spotkać się z nazwą: kraszanki i pisanki. Choć często stosowane są wymiennie, to istnieje wśród nich ogromna różnica. Jaka?

Kraszanki to jaja malowane na jednolity kolor. Dawniej stosowano naturalne barwniki, które dodawano do gotujących się jajek, a cały proces nazywany był kraszeniem. Jednolite kraszanki często są bazą do tworzenia tradycyjnych drapanek lub pisanek.

Reklama

Pisanki to wszystkie ozdobione jaja jakąkolwiek techniką. Mogą one mieć wyrafinowane albo bardziej oszczędne formy. Niektóre z nich cechują się bardzo starym rodowodem i ich przygotowanie wymaga ogromnej wprawy, ale obecnie jest wiele metod na przygotowanie pisanek.

Zobacz także: Jak zapobiec kulinarnym wpadkom w Wielkanoc?

Jak zabarwić jajka w naturalny sposób?

Barwienie jajek nie jest szczególnie trudne. Obecnie wystarczy je wcześniej ugotować, a następnie umieścić w barwniku, który można kupić w prawie każdym sklepie. Dawniej stosowano naturalne metody, które wcale nie były skomplikowane! Wystarczyło jajka ugotować wraz z konkretnymi produktami spożywczymi, które nadawały im piękną barwę, by powstawały kraszanki. Co należy dodać do jajek, żeby uzyskać konkretny kolor? Wbrew pozorom, składniki zazwyczaj mamy pod ręką:

 • brązowa skorupka - łupiny cebuli, ziarna kawy,
 • złota skorupka - kurkuma, curry,
 • zielona skorupka - szpinak, młoda trawa, pietruszka,
 • fioletowa skorupka - czerwona kapusta,
 • niebieska skorupka - borówka,
 • pomarańczowa skorupka - marchew i dynia.

Jeśli chcemy wykorzystać do tego celu ugotowane już jajka, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcześniej przygotować mocne wywary z naturalnych barwników i do każdego z nich dodać łyżkę octu. Ugotowane jajka należy umieścić w barwnikach na nie krócej niż 30 minut. Pisankami warto zająć się już dzień wcześniej, by mogły porządnie wyschnąć. W dniu święcenia pokarmów wystarczy natłuścić je oliwą - wtedy będą błyszczeć!

Jak zdobić jajka?

Istnieją tysiące sposobów na to, jak ozdobić nasze jajka. Jeśli dysponujemy już zabarwionymi jajkami, możemy wykonać drapanki. Do najbardziej znanych tradycyjnych arcydzieł z unikalnymi wzorami należą pisanki opolskie, łowickie i kaszubskie. Jak je zrobić? Wystarczy sięgnąć po ostre narzędzie, np. skalpel i żyletkę, i nim wydrapywać pomalowaną skorupkę, tworząc fantazyjne wzory. Niestety, ta metoda jest czasochłonna i trzeba takie pisanki zacząć tworzyć z wyprzedzeniem.

Zanim pomalujesz jaja

Jeśli jesteśmy przed procesem farbowania jajek, to możemy sięgnąć po kilka łatwych trików, które ozdobią nasze pisanki. Co w takim razie warto mieć na uwadze? Okazuje się, że tak naprawdę nie trzeba do tego specjalnych umiejętności, tylko odrobina chęci i sprytu. Jak ozdobić jajka?

 • Odciśnięty wzorek - warto sięgnąć po drobny liść (np. pietruszki lub kolendry), przyłożyć do skorupki, a jajko włożyć do nylonowej rajstopy tak, by dokładnie przylegała i związać. Całość wystarczy zanurzyć w barwniku z dodatkiem octu przez 30 minut, a następnie wysuszyć i delikatnie ściągnąć rajstopę oraz listek.
 • Fantazyjne paski - do ich wykonania potrzebne będą grube gumki recepturki. Wystarczy nałożyć je na jajka i w takiej formie umieścić w barwniku. Po półgodzinnej kąpieli i wysuszeniu pisanki, należy ściągnąć gumki, by w miejscu ich przylegania dostrzec paski o kolorze niepomalowanej skorupki.
 • Wosk - jeśli dysponujemy rylcem lub długim gwoździem o drobnej główce, a także roztopionym woskiem, możemy nanosić go na skorupkę jajka. Fantazyjne wzorki nie zabarwią się w barwniku, co jest sposobem na ozdobienie pisanek. Jakie wzory wykonywać? Tutaj ogranicza nas wyłącznie inwencja!

Jak ozdobić jajka ze styropianu?

Styropianowe jajka już od jakiegoś czasu są bardzo częstym wyborem jako świąteczna dekoracja. Ich ozdabianiem mogą zająć się najmłodsi, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ich rozbicia, co często zdarza się podczas prac manualnych. Jak ozdobić styropianowe jajka?

 • Mulina - kolorowe sznurki pomogą uzyskać wielobarwne styropianowe pisanki. Wystarczy zaopatrzyć się nie tylko w mulinę, ale także w klej i pędzelek. Styropianowe jajko najpierw trzeba pokryć cienką warstwą kleju (warto robić to partiami), a później owijać szczelnie paskami ze sznurka. Prawda, że łatwe?
 • Brokat - jeśli chcemy uzyskać pisanki glamour, to z pomocą przyjdzie brokat! W sklepach można go kupić za kilka złotych, więc nie ma problemu, że nadwyrężymy nasz świąteczny budżet. Brokat warto przesypać do osobnych i wysokich pojemników, styropianowe jajka pokryć klejem, a następnie umieścić je w brokacie tak, żeby się przykleił. Jeśli zależy nam na dodatkowym efekcie blasku, takie pisanki po wyschnięciu można pokryć cienką warstwą lakieru do włosów.
 • Farby - to rozwiązanie najprostsze, ale wcale nie gorsze od innych proponowanych. Farby plakatowe i pędzle to najlepszy sposób, aby pokryć w wielobarwne wzory styropianowe pisanki.

Białe jajka? Możesz sięgnąć po te sposoby

W sklepach najczęściej możemy kupić jajka o brązowej skorupce. Bez problemu zamienimy je w różnokolorowe pisanki, ale niektóre pomysły nie zrobią tak spektakularnego efektu. Jeśli uda nam się znaleźć jajka o białej skorupce, to możemy wykorzystać do tego celu triki o ciekawych wynikach.

 • Marmurowe pisanki - do ich wykonania potrzebna jest pianka do golenia (w aerozolu) oraz barwnik w płynie lub tusz. W dużym pojemniku wystarczy rozprowadzić równomiernie piankę (na wysokość ok. pięciu centymetrów), a następnie delikatnie umieszczać co dwa centymetry kropkę z barwnika. Później za pomocą patyczka do szaszłyków wystarczy delikatnie wymieszać kolory ze sobą, by stworzyć fantazyjne wzory. Na koniec jajka trzeba umieścić w piance i je obtoczyć (albo po prostu zostawić), a po kilkunastu minutach wyciągnąć i zetrzeć za pomocą ręcznika papierowego nadmiar pianki.
 • Kosmiczne pisanki - jeśli chcemy uzyskać pisanki o wzorze takim, jaki możemy zobaczyć na bezchmurnym nocnym niebie, to wystarczy trochę cierpliwości, by cieszyć się takimi jajkami. Najpierw trzeba całość zabarwić na niebiesko, a kiedy warstwa wyschnie, za pomocą gąbki o dużych porach nanieść farbę fioletową. Kiedy ta już będzie gotowa, czarny barwnik nanosimy za pomocą pędzla. Zwieńczeniem będzie efekt gwiaździstego nieba - wystarczy białą farbą skropić jajka i gotowe!

Zobacz także:

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Mazurek wielkanocny: Prosty i sprawdzony przepis

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama