Reklama

Malowanie pisanek gąbką

Wielkanoc już niebawem, zatem już najwyższa pora, aby zacząć przygotowywać pierwsze pisanki. Nie chcesz, aby wszystkie jajka wielkanocne wyglądały tak samo? Wypróbuj czegoś całkiem nowego! Malowanie pisanek gąbką pozwali ci stworzyć całkiem inne wzory oraz desenie.

Rzeczy, których potrzebujesz

* Farbki akrylowe (najlepiej barwniki naturalne) w różnych kolorach,

* gąbka,

* ręcznik papierowy,

* mała miska wody,

* podstawki na jajka, kieliszki lub najprościej - pusty karton po jajkach.

Namocz gąbkę w wodzie, a następnie ją dokładnie wyciśnij. Gąbkę należy pociąć na tyle kawałków, ile mamy do dyspozycji kolorów. Najlepiej, aby poszczególne kawałki gąbki były różnej wielkości.

Użyj kartki papieru jako palety. Jeśli używasz farbek akrylowych, nałóż na kartkę troszkę każdej farbki -  tak, aby było ci łatwiej maczać w niej gąbkę.

Połóż obok siebie pusty karton po jajkach, po to abyś mógł odkładać w nim jajka do wyschnięcia.

Trzymaj jajko delikatnie w palcach, drugą ręką namocz gąbkę w wybranym przez ciebie kolorze farbki. Dla lepszego efektu powinno zaczynać się od najciemniejszego koloru, przechodząc stopniowo do najjaśniejszego.

Przyciśnij gąbkę do papierowego rącznika w celu usunięcia nadmiaru farbki.

Delikatnie dociskaj gąbkę do skorupki jajka. Jak nałożysz już zaplanowany wzór, odłóż jajko do wyschnięcia.

Powtórz punkt 4-6 do każdego jajka, używając różnych kolorów.

Bardzo ładnie wyglądają pisanki w odciśnięte gąbką wzory na białym tle. W tym celu należy jajko najpierw zafarbować na biały kolor, używając barwników lub farbek, poczekać,  aż wyschnie, a następnie nałożyć gąbką wzór.

Jak już pisanki wyschną, można nałożyć kolejny wzór, używając do tego celu innego koloru.

Wskazówki

* Zamiast malować pisanki farbkami lub barwnikami naturalnymi, możesz wypróbować tradycyjnej metody farbowania jajek (gotując je w wodzie z produktami spożywczymi np. cebulą), a następnie nałożyć na wierzch biały wzór za pomocą gąbki. Jest to dobry sposób na uzyskanie ładnych kolorów bez używania różnokolorowych farbek.

* Bądź kreatywny. Zamiast pociąć gąbkę na zwykłe nieregularne kawałki, możesz wyciąć z niej serca, literki itp.

* Gotując jajka dosyp do wody soli. Dzięki temu nie wypłynie białko w przypadku pęknięcia jajka. Aby jajka nie pękały, gotuj je na małym ogniu - nie będą się bardzo o siebie obijać po zagotowaniu się wody.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama