Reklama

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Palma wielkanocna, tuż obok baranka i pisanek, to nierozerwalny symbol Wielkanocy. W naszym kręgu kulturowym mogą przybierać różną formę, które w naszym kraju cechują się odmiennością, w zależności od regionu. Choć w sklepach bez problemu można dostać palmę wielkanocną, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ją samodzielnie. To świetny pomysł na stworzenie nie tylko oryginalnej ozdoby wielkanocnej, ale wspaniała okazja, by zaangażować w przy świątecznych obowiązkach naszych najmłodszych. Jak zrobić palmę wielkanocną? Sprawdźmy!

Z czego zrobić palmę wielkanocną?

O tym, jak palma wielkanocna wygląda, specjalnie nie trzeba przypominać, gdyż trwale wpisała się w naszą świadomość. Jeśli chcemy przygotować ją samodzielnie, nie musimy kierować się jej tradycyjnym wyglądem. Można zrobić ją w ciekawy sposób, ogranicza nas wyłącznie inwencja. Aby palma była gotowa na Niedzielę Palmową w kilka chwil, wystarczy zebrać kilka wierzbowych gałązek, które pokryte są baziami i połączyć je za pomocą jutowego sznurka lub drutu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do nich gałązki zielonego bukszpanu lub mirtu. 

Reklama

Warto również skorzystać z krzewów, które właśnie teraz są w pełnej krasie. Jednym z przedstawicieli takich roślin jest forsycja, która na początku wiosny zachwyca pięknymi, żółtymi kwiatami. 

Jeśli jesteśmy minimalistami i nie za bardzo przepadamy za nadmiarem ozdób, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po sagowca! Jego przepiękne, zielone liście łudząco przypominają palmę, więc nawet jeden przepasany wstążką będzie oryginalną ozdobą. Gdzie kupić sagowca? Wystarczy skierować swoje kroki do kwiaciarni lub wybrać się wczesnym rankiem na giełdę kwiatową.

Tradycyjna palma wielkanocna

Wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej wymaga niewiele więcej cierpliwości, ale jej przygotowanie nie jest niemożliwe. Aby ją zrobić, trzeba najpierw wykonać trzpień, czyli podstawę naszej palmy. Z czego ją zrobić? Wystarczy kilka sztywnych gałązek równej wielkości, które trzeba połączyć w kilku miejscach drucikiem. Teraz do trzpienia można dołączać kolejne elementy dekoracyjne. Co jest przydatne do wykonania samodzielnej palmy wielkanocnej?  Oto kilka przykładów:

  • gałązki wierzbowe
  • suszone kwiaty
  • kłosy zbóż
  • gałązki zielone (mirt, bukszpan)
  • kolorowa bibuła
  • klej
  • drucik lub sznurek

Przygotowanie

Od czego zacząć przygotowanie palmy wielkanocnej? Wszystko zależy od tego, jakie surowce udało nam się zgromadzić. Jeśli dysponujemy suszonymi lub świeżymi kwiatami, zadanie mamy nieco ułatwione. W wypadku ich braku, ale chęci posiadania motywu florystycznego w naszej palmie trzeba je wykonać z bibuły lub kolorowego papieru (w tym zadaniu warto dać wykazać się naszym małym pomocnikom). Jeśli uporaliśmy się z kwiatami, trzeba zacząć od umieszczenia na trzpieniu czubka z gałązek lub kłosów trawy i zamocować za pomocą sznurka lub drucika. 

Kiedy z tą częścią już się uporaliśmy, trzeba umieścić kwiaty w dowolny sposób. Pracę nad naszą palmą zwieńcza owinięcie dokładne trzpienia paskiem kolorowej bibuły.

Polecamy:

Jajka na wiele sposobów. Ich nie może zabraknąć na wielkanocnym stole

Ciasta wielkanocne w wersji fit. Zdrowsze, a tak samo pyszneINTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama