Reklama

Jak ustroić świąteczny koszyczek?

Koszyczek świąteczny to integralny symbol Wielkiej Nocy. Masz już pomysł, jak go udekorować? Jeśli nie, poniżej przedstawiamy kilka naszych pomysłów. Być może któryś z nich przypadnie ci do gustu i wykorzystasz go przy najbliższej okazji, czyli już w Wielką Sobotę. Prześledźmy wskazówki krok po kroku.

Reklama

Co trzeba wsadzić do koszyczka?

Na początek kilka wskazówek na temat tego, co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku.

Oczywiście naczelne miejsce powinny zajmować pisanki, czyli pięknie - z reguły ręcznie - udekorowane jajka. Obok nich powinniśmy położyć chleb, szynkę, kiełbasę, chrzan, masło i sól.

Co symbolizują poszczególne pokarmy?

Chleb - ciało Chrystusa,; jajko - odradzające się życie, sól - prostotę życia; wędlina, którą powinna być przede wszystkim wieprzowina, czyli szynka lub kiełbasa, symbolizuje płodność i dostatek. Z kolei ciasto jest znakiem doskonałości. W naszej święconce nie powinno też zabraknąć miejsca na baranka z chorągiewką, który przypomina nam o złożonej przez Chrystusa ofierze i jego zwycięstwie nad śmiercią.

Jak udekorować świąteczny koszyczek?

Skoro już wiemy, co wsadzić do świątecznego koszyczka, zastanówmy się, jak najpiękniej go udekorować? Na początek zróbmy listę koniecznych zakupów. Powinny się na niej znaleźć:

- barwinek

- bukszpan

- kolorowe wstążki

- serwetki

- baranki i kurczaczki do dekoracji

- bazie

Dekorowanie: Krok po kroku

Od czego najlepiej zacząć? Jeśli w tym roku wybór padł na koszyczek wykonany z wikliny, udekoruj go gałązkami barwinku. Powkładaj je zarówno w uchwyt koszyczka, jak i jego ścianki. Barwinek można zakupić w dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach jak i na placach handlowych. Spód koszyczka wyłóż serwetką. Najlepiej prezentują się te ręcznie haftowane, ale możliwości dekoracyjnych jest całkiem sporo. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i materiałów.

Kolejny krok to odpowiednie ułożenie przeznaczonych do święcenia pokarmów. Czego nie powinno wśród nich zabraknąć już doskonale wiemy. Pomiędzy barwnymi pisankami, wędlinką i chlebkiem powinno się znaleźć miejsce dla kurczaczków i baranków - zarówno tych ozdobnych, jak i tych wykonanych z czekolady. Te ostatnie z pewnością szczególnie przypadną do gustu naszym pociechom. Wierzch koszyczka również warto przykryć serwetką. Najlepiej prezentować się będzie ręcznie haftowana. Ją też najłatwiej będzie nam udekorować zielonym barwinkiem, który będzie doskonale komponował się z barwnymi pisankami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama