Reklama

Jak uprawiać owies w domu?

Wielkanocne ozdoby jednoznacznie kojarzą się z pisankami, kurczaczkami i baziami. Na świątecznym stole również nie może zabraknąć zielonych akcentów, które cieszą oko. Dawniej ozdobę stanowił własnoręcznie wysiany owies, który zastąpiła łatwo dostępna rzeżucha. Od pewnego czasu jednak powrócił on do łask i można zrobić z niego fantazyjną, świąteczną kompozycję. Jak uprawiać owies w domowych warunkach? Tego dowiesz się z artykułu.

Tradycja wysiewu owsa

Przed Wielkanocą w wielu domach kultywuje się tradycję wysiewania tzw. „łączki”, czyli młodej rzeżuchy lub owsa. Wśród młodych pędów umieszcza się baranka z chorągwią, który jest symbolem Zmartwychwstania. Taki owies trzymało się w dobrze nasłonecznionym miejscu, a po świętach przesadzało się młode zboże do ogrodu, gdzie dalej się zieleniło i rosło, wydając kłosy.

Wysiewanie w doniczce

Jeśli chcesz, żeby owies rósł w ziemi, przygotuj doniczkę z ziemią kwiatową i domieszką piasku. Zwilż podłoże spryskiwaczem i umieść ziarna na głębokości około centymetra, po czym je przysyp. Utrzymuj stałą wilgoć, spryskując je zraszaczem, jednak staraj się nie doprowadzić, by nasiona pływały w wodzie – to spowoduje, że zgniją i nie wyrosną. Naczynie z owsem należy umieścić w jasnym i ciepłym miejscu. Po dwóch dniach nasiona powinny wykiełkować. Dla lepszego efektu warto przykryć całość warstwą przeźroczystej folii spożywczej i wykałaczką zrobić kilka dziurek, by nadmiar wody mógł odparować – w takich warunkach roślina wzejdzie szybciej.

Wysiewanie w pojemniku

Owies może być również wysiany w płaskim pojemniku lub na talerzyku, tak samo jak rzeżucha. Wyłóż naczynie warstwą ligniny albo waty i zmocz wodą – ważne, żeby podłoże było nasiąknięte, ale nieprzemoczone. Na tak przygotowany podkład umieść zboże: wysyp je równomiernie, starając się żeby nie było ułożone warstwowo, gdyż wtedy nie zakiełkuje. Podlewaj je regularnie – rób to oszczędnie za to codziennie: przesuszone ziarna nie urosną, a przelanie zgniją. By owies cieszył oko na Wielkanoc, jego wysiew trzeba zacząć około dwóch tygodni wcześniej. Nasiona można bez problemu kupić w marketach, sklepach ze zdrową żywnością bądź na aukcjach internetowych. Pojemnik należy trzymać w miejscu nasłonecznionym i ciepłym - do momentu, aż wyrośnie piękna, zdrowa trawka.

Pomysły na świąteczne dekoracje

,

Owies sprawdzi się jako prosta dekoracja wielkanocnego stołu. Wystarczy przepasać pojemnik ze zbożem wstążeczką, ułożyć na niej pisanki oraz bazie. Dobrym pomysłem jest też wysianie ziaren owsa w skorupkach jajek: wystarczy wyłożyć środek watą, nawilżyć i wysiać owies jak rzeżuchę. Ponadto sklepy oferują fantazyjne pojemniki w kształcie jajek, które mogą być użyte jako osłonki dla doniczek. Wysiana trawka może posłużyć też jako zdrowa przekąska dla domowych czworonogów. Skubana przez nie jest całkowicie bezpieczna a na dodatek pozwoli pozbyć się przez nie kłaczków sierści.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama