Jak walczyć z suchymi ustami?

Problem suchych ust jak bumerang wraca jesienią i zimą, ponieważ wiatr i chłód wzmagają dolegliwość. Jednak spierzchnięte usta wbrew pozorom mogą pojawić się zarówno latem, jak i wiosną. Kiedy suche usta szczególnie nam doskwierają, nie wolno zwlekać z działaniem - zwłoka może grozić pęknięciami, pojawieniem się trudno gojących ran, a także bólem. Zatem, jak walczyć z suchymi ustami? Sprawdźmy!

Dlaczego usta są suche?

Trudno jednoznacznie określić, co stoi za problemem suchych ust. Z jednej strony winą obarcza się niekorzystne warunki atmosferyczne zimą, takie jak mróz i przenikliwy wiatr, ale także przypadłość może występować latem, gdy intensywne promienie słoneczne wysuszają ciało. Suche i spierzchnięte usta mogą być również wynikiem niedoborów witamin z grupy B, a także tych korzystnie działających na skórę, czyli A oraz E. Niekiedy pogorszona kondycja ust jest wynikiem problemów hormonalnych. 

Co zrobić, kiedy widzimy pierwsze objawy suchych i spierzchniętych ust? Trzeba działać zdecydowanie, ponieważ bagatelizowany problem nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może powodować ból. 

Reklama

Suche usta: Pierwsza pomoc

Jeśli suche usta zaczęły nam już doskwierać, należy je nawilżać. Dlatego w pierwszej kolejności sięgamy po pomadki. Jednak preparat preparatowi nierówny: lepiej sięgnąć po takie, które mają naturalny skład i nie ma w nich substancji wysuszających. Ulgę również przyniesie zwiększona podaż płynów i zapobieganie odwodnieniu, ale i tak działania nie będą dawały wymiernych rezultatów, jeśli nie wyeliminuje się przyczyn powstawania suchych ust. 

Jeśli problem występuje cyklicznie, a zwłaszcza zimą, warto pamiętać, aby nie oblizywać warg. Ślina w połączeniu z wiatrem i mrozem tylko potęguje suchość i może pogłębiać i przyspieszać proces powstawania bolesnych ran.

Pamiętaj o regeneracji ust!

Jeśli mimo wszystko problem suchych ust powraca, warto stawiać na regularną pielęgnację i sięganie po naturalne składniki, które pomogą ustom szybciej się zregenerować:

*aloes - jeden z najlepszych specyfików, które nie tylko nawilżają, ale pomagają zregenerować się szybko suchym ustom. To moc przeciwutleniaczy oraz witamin A i E, które korzystnie działają na skórę.

*oleje - oliwa, masło shea czy olej kokosowy - to specyfiki, które podobnie jak aloes, mogą poprawić kondycję ust. Wystarczy niewielką ilość tłuszczów rozsmarowywać co kilka godzin na spierzchnięte usta.

*miód - płynny miód pomoże w regeneracji skóry oraz złagodzi ból i stan zapalny. Kiedy skóra na ustach dostatecznie się zregenerowała, ale zrogowacenia są nadal widoczne, warto sięgnąć po nieco scukrzony miód - to naturalny peeling.

*ogórek - to warzywo prawie w 90 proc. składa się z wody, co pomoże rozwiązać problem suchych ust. To także źródło witaminy C oraz krzemu, które potęgują lecznicze działanie ogórka.

Zobacz także:

Spisek przemysłu cukrowego. Jak producenci oszukali świat?

Jak wyczyścić sztuczne rzęsy?

Naturalne kosmetyki na jesień: Miód. Jak go wykorzystać?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama