Reklama

7 sposobów aby przestać przygryzać wargi

Obgryzanie ust jest złym nawykiem. Nie tylko dlatego, że nasze usta wyglądają później nieestetycznie. Obgryzając wargi powodujesz ich uszkodzenie, a co za tym idzie trudno gojące się rany, nieestetyczne strupki i ogólny opłakany stan ust. Przyczyny obgryzania ust są różne. Jedni robią to z nudów inni z nerwów. Jeszcze kolejna grupa rekompensuje sobie w ten sposób nieodpowiednią pielęgnację warg, próbując usunąć martwy naskórek z powierzchni ust. Bez względu na przyczynę, koniecznie musisz przestać obgryzać wargi. Przedstawiamy 7 sprawdzonych sposobów, które mogą ci w tym pomóc. Przeczytaj wszystkie i wybierz te, które są dla ciebie najlepsze.

Reklama

Poznaj przyczynę

Bez względu na to jak postanowisz poradzić sobie z obgryzaniem warg, musisz poznać powód dla którego to robisz. Zastanów się czy jest to reakcja na stres, nudę, czy po prostu drażnią cię suche skórki. Z pewnością nie jest to łatwe, jednak kiedy w zgodzie z samym sobą dojdziesz do źródła problemu, zdecydowanie łatwiej będzie ci poradzić sobie z nim. Może w tym pomóc rozmowa z przyjacielem, lub wizyta u specjalisty. Możesz również dojść do tego samodzielnie. Wszystko zależy od ciebie.

Znajdź sobie zajęcie

Jest to szczególnie przydatny punkt jeżeli powodem obgryzania warg jest po prostu nuda. Często siedząc przed telewizorem, robiąc coś na komputerze czy czekając w długiej kolejce zajmujemy się obgryzaniem ust. Znajdź sobie więc ciekawe zajęcie. Możesz poszukać nowego hobby, nauczyć się robić na drutach, spacerować czy uprawiać sport. Znajdź zajęcie które cię relaksuje i zajmie twój wolny czas. Nowe zajęcia pomogą również w walce ze stresem. W obu przypadkach łatwiej będzie ci przestać myśleć, czy nawet podświadomie obgryzać wargi.

Nawilżaj wargi

Jeżeli obgryzasz wargi, bo są suche i spierzchnięte, po prostu zadbaj o ich nawilżenie. Jeżeli pozbędziesz się suchych skórek, nie będzie korciło cię ich obgryzienie. Dlatego zawsze noś przy sobie opakowanie balsamu do ust i za każdym razem kiedy będziesz czuć potrzebą oblizania lub obgryzienia warg, posmaruj je balsamem. Na noc możesz stosować grubą warstwę wazeliny, która do rana idealnie nawilży skórę ust lub cienką warstwę miodu, dla odżywienia popękanych warg.

Peeling ust

Kiedy okaże się, że nawilżanie to za mało, to konieczne może okazać się usunięcie martwego naskórka. Są na to jednak lepsze sposoby, niż obgryzanie ust. Użyj peelingu, który delikatnie złuszczy martwy naskórek, pozostawiając usta miękkimi i delikatnymi. Nie ma obawy, że powstaną rany czy pęknięcia. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków do peelingu ust. Możesz przygotować go również samodzielnie w domu. Wystarczy że pomieszasz odrobinę cukru z oliwą z oliwek lub miodem i delikatnie masując usta zaczniesz wcierać mieszankę.

Poproś o pomoc przyjaciół

Jeżeli czujesz, że nie możesz samodzielnie poradzić sobie z problemem obgryzania warg, nie wstydź się poprosić o pomoc. Zwierz się rodzinie i przyjaciołom ze swojego problemu i poproś żeby zwracali ci uwagę, kiedy znów zaczniesz obgryzać wargi. Samodzielne borykanie się z problemem jest o tyle trudne, że możesz nawet nie zauważać kiedy problem wraca. Zaczniesz odruchowo obgryzać wargi i nawet nie będziesz o tym wiedzieć. Osobie patrzącej na ciebie z boku łatwiej będzie wychwycić ten moment. Ponadto już sama rozmowa może okazać się dla ciebie niezwykle pomocna. Dlatego nie zwlekaj więcej i porozmawiaj z kimś o swoim problemie.

Udaj się do lekarza

Jeżeli żadna metoda nie jest w stanie pomóc ci przestać obgryzać warg, zawsze możesz udać się do lekarza. Porozmawiaj z nim o swoim problemie, a może profesjonaliście łatwej będzie znaleźć przyczynę dolegliwości. Wizyta u specjalisty to żaden wstyd. Najtrudniej jest przyznać się przed samym sobą, że ma się problem. Tobie już się to udało, teraz pora na działanie.

Medytacja

Gdzie nic nie pomaga, tam medytacja może okazać się kluczem do sukcesu. Z pewnością pomoże ci się wyciszyć i uspokoić, a nawet zapomnieć o twoim problemie. Regularne sesje mogą z czasem przynieść zaskakujące rezultaty. Nie masz nic do stracenia, spróbuj więc dobrodziejstw medytacji.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama