Jak zrobić wiązankę na grób? Wiązanka na Wszystkich Świętych krok po kroku

Jak zrobić wiązankę na grób? Jest to prostsze, niż wiele osób sądzi, a zyskujemy taki stroik na cmentarz, który nam najbardziej odpowiada. Możemy samodzielnie wybrać kwiaty i dodatki, a także zdecydować, jak duża ma być dana wiązanka. To również sposób na oszczędności – ceny wiązanek na Wszystkich Świętych są dosyć spore. Jak samemu zrobić wieniec na cmentarz?

Jak zrobić wiązankę na grób? Ręcznie robione stroiki

Wykonanie wiązanki na cmentarz zapewne zajmie trochę czasu, jednak dzięki temu będziemy mogli ustawić na grobie bliskiej osoby takie kwiaty, jakie uznamy za najodpowiedniejsze - na przykład które zmarły najbardziej lubił. Ręcznie robione stroiki mają swój niepowtarzalny urok i często są ładniejsze od tych gotowych, bo wykonywane z odpowiednią starannością.

Kwiaty na grób można umieścić w wazonie lub doniczce. Do przygotowania wiązanki można przy tym wykorzystać zarówno kwiaty sztuczne, jak i żywe - w zależności od własnych upodobań. Te sztuczne przetrwają oczywiście dłużej. Możemy również przygotować stroik, łączący elementy żywe ze sztucznymi - na przykład sztuczne kwiaty przystroić gałązkami jodły.

Reklama

Zobacz też: Zrób to przed zapaleniem znicza. Tak długo jeszcze się nie paliły

Jak zrobić wiązankę ze sztucznych kwiatów?

Wiązanki na grób ze sztucznych kwiatów wytrzymają zdecydowanie dłużej niż wiązanki przygotowane z kwiatów żywych. To istotne zwłaszcza przy uroczystości Wszystkich Świętych (1 listopada), kiedy pogoda może być już deszczowa, a nawet śnieżna.

Wiązanka na grób może zostać wykonana w donicy lub w kamiennym wazonie. Można również wykorzystać wiklinowy kosz, lecz jeśli użyjemy lżejszych produktów, stroik na grób należy dodatkowo obciążyć. Warto wykorzystać gąbkę florystyczną, w którą można wbić łodygi kwiatów i liście. Można je przyciąć na odpowiednią długość. Wyciąć możemy również samą gąbkę, dopasowując jej kształt i wielkość do wazonu czy donicy, z której skorzystamy. Istnieją zarówno gąbki florystyczne suche, przeznaczone do kwiatów sztucznych, jak i gąbki, które należy namoczyć w wodzie, przeznaczone do kwiatów żywych.

Jak zrobić stroik na gąbce florystycznej? Gąbkę należy umieścić w wazonie czy donicy, a następnie wbijać w nią liście, kwiaty oraz ewentualnie inne ozdoby, które chcemy wykorzystać. Pamiętajmy tylko by nie używać ich zbyt wiele i niezbyt często przekładać z miejsca na miejsce - inaczej podziurawimy gąbkę, która przestanie być dla nich stabilną podporą. Do takiego stroika możemy także dołączyć różnego rodzaju dodatki, które spełniają funkcję dekoracyjną - na przykład gałązki głogu. Niektóre takie dodatki możemy wbić w gąbkę, a inne dokleić przy pomocy kleju. By wszystko było prostsze, użyjmy pistoletu do kleju na gorąco.

Jak zrobić podłużny stroik na cmentarz? Wystarczy wybrać podłużną donicę czy kosz, a następnie odpowiednio przyciąć gąbkę florystyczną. Jest to naprawdę bardzo proste. Podłużne stroiki - najlepiej w kształcie łezki - wspaniale wyglądają na cmentarzu. Można również wykorzystać wyłącznie gąbkę - istnieją nawet specjalne, podłużne wersje, z plastikowym stelażem.

Czytaj również: Jak zrobić oryginalne znicze na Wszystkich Świętych?

Jak samemu zrobić wieniec na cmentarz?

Wieńce pogrzebowe i wiązanki różnią się od siebie - choć wiele osób używa tych nazw zamiennie. Wiązanki są mniejsze i często składają się z samych kwiatów - ewentualnie z dodatkiem liści. Wieńce są duże i wykonuje się je albo na podkładkach, wykonywanych z gałązek drzew iglastych, albo na specjalnych gąbkach florystycznych, posiadających rączkę. Można również wykonać wieniec na gąbce w kształcie obręczy.

Jak zrobić wieniec samodzielnie? Potrzebujemy do tego sztucznych liści i kwiatów.

·       Najpierw wbijamy w gąbkę liście - najlepiej nieco po skosie do góry, by nieco opadały i tym samym nie wypadły. Wbijamy liście zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnętrznej obręczy. Wewnątrz obręczy umieszczamy jednak mniejsze gałązki.

·       Liśćmi zasłaniamy także górną część wieńca.

·       W gąbkę wbijamy następnie kwiaty, umieszczając je pomiędzy liśćmi. Jeśli wybraliśmy różne ich rodzaje, zacznijmy od większych, a następnie wbijmy te mniejsze.

Wieniec można przygotować również z żywych kwiatów. Musimy jedynie wybrać gąbkę florystyczną, która jest do nich przeznaczona. Jeśli użyjemy kwiatów żywych, skropmy je wodą, gdy wieniec będzie już gotowy i odstawmy go w chłodne miejsce przed zawiezieniem na cmentarz. Dzięki temu utrzymają się dłużej.

Zobacz również: W tym markecie znajdziesz tanie znicze. Sporo zaoszczędzisz

Jak obciążyć stroik na cmentarz?

Stroik na cmentarz powinien być odpowiednio ciężki - inaczej wiatr może go przewrócić lub nawet zepchnąć z grobu. Obciążeniem może być nawet kilka większych kamieni, umieszczonych w koszu czy wazonie. 

Jak zrobić wiązankę na grób w doniczce? Można zalać umieszczone w niej kwiaty cementem lub gipsem. Będzie to dodatkowe obciążenie, które zapewni stroikowi stabilność. Jeśli nie chcemy, by cement lub gips były widoczne, możemy przykryć je na przykład mchem czy korą. Sprawdzą się również trociny, a nawet szyszki. 

Czytaj też:

Jakie kwiaty na grób na Wszystkich Świętych 2022? Nie tylko chryzantemy

Nie tylko chryzantemy. Te gatunki kwiatów sprawdzą się na cmentarzu

Wszystkich Świętych będzie bardzo drogie. Ceny w górę o kilkadziesiąt procent

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiązanka na grób | stroik na grób
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama