Reklama

Jak wyciągnąć kleszcza?

Naturą kleszcza jest zakopać głowę w skórze i dokopać się do krwi. Najbardziej prawdopodobne jest, że za kilka dni odpadnie sam, lecz aby zapobiec zakażeniu należy go usunąć jak najprędzej. Poznaj kilka sposobów na usunięcie kleszcza.

Podane poniżej sposoby na usunięcie kleszcza sprawdza się zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Po pierwsze jeśli to możliwe, załóż rękawiczki. Używając pęsety złap kleszcza, jeśli to możliwe jak najbliżej skóry. Delikatnie wyciągnij go, powolnym ruchem, ciągnij prosto, nie wyciskaj, nie skręcaj kleszcza.

Jeśli nie masz pęsety, znajdź mocną nić. Zawiąż ją wokół kleszcza (blisko głowy) i delikatnie pociągnij, aż wyjdzie. Można kleszcza usunąć palcami. Wówczas warto ochronić się ubierając rękawiczki lub wyciągając kleszcza poprzez chusteczkę. Gdy kleszcz jest zbyt mały, aby go chwycić, wypróbuj wycisnąć go brzegiem plastikowej karty np. kredytowej. Przyłóż kartę w pobliże głowy kleszcza, następnie naciśnij skórę pod głową kleszcza. Niektórzy uważają, że jest to najbezpieczniejsza metoda usuwania kleszcza. Ponieważ nie ma niebezpieczeństwa uwolnienia bakterii przez kleszcza w czasie wyciągania.

Po usunięciu kleszcza, przemyj miejsce ugryzienia wodą z mydłem i zdezynfekuj olejkiem herbacianym lub alkoholem. Dokładnie umyj ręce.

Co się stanie jeśli głowa kleszcza zostanie w skórze? Spróbuj wydobyć pozostałą część kleszcza, za pomocą cienkiej zdezynfekowanej uprzednio igły. Jeśli nie jesteś pewny czy część kleszcza pozostała w skórze, udaj się do lekarza.

Wyciągniętego w całości kleszcza zabij, rozgniatając go pomiędzy dwiema twardymi powierzchniami.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Jeśli nie możesz wydobyć głowy kleszcza ze skóry. Gdy rozwija się gorączka, nudności, bóle mięśni lub sztywność. Pojawią się migreny, bóle głowy, czerwona wysypka lub czerwony rumień wokół miejsca ugryzienia. Objawy mogą pojawić się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Gdy wiesz, że w twoim regionie występuje borelioza, skonsultuj się z lekarzem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama