Reklama

Chcesz połączyć się z siecią Wi-Fi bez znajomości hasła? Wypróbuj te dwie skuteczne metody

Często wydaje nam się, że jeśli nagle zapomnimy hasła, już więcej nie połączymy się z Wi-Fi. Okazuje się, że wbrew pozorom wcale nie jest to tak trudne do zrobienia. Jeśli urządzenie już wcześniej łączyło się z konkretnym routerem – jesteśmy uratowani. Wystarczy, że zastosujemy jeden z dwóch sposobów, a ponownie nawiążemy połączenie z siecią.

Brak Wi-Fi bez hasła? Wykorzystaj WPS

Czym jest WPS? Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się Wi-Fi Protected Setup, czyli technologia korzystająca z szeregu zabezpieczeń, m.in. WPA Personal lub WPA2 Personal. Współcześnie wiele domowych routerów jest wyposażonych w taką opcję. W łatwy sposób sprawdzimy, czy nasz sprzęt również ją ma.

Wystarczy dokładnie obejrzeć router. Powinniśmy na nim dostrzec specjalny przycisk, po naciśnięciu którego nasza sieć stanie się dostępna dla wszystkich urządzeń, które aktualnie znajdują się w pobliżu. W następnym kroku na ekranie tabletu, laptopa lub telefonu wybieramy odpowiednią opcję i czekamy chwilę na autoryzację nawiązanego połączenia.

Reklama

Jeśli chcemy uniemożliwić niepożądanym osobom łączenie się z naszą siecią, możemy zabezpieczyć WPS specjalnym hasłem. Ma ono formę czterocyfrowego kodu PIN. Ustalmy taki, który będzie dla nas łatwy do zapamiętania.

Sprawdź: Ile prądu zużywa lodówka w czasie godziny? Wyliczenie kosztów 2022

Kod QR połączy telefon z routerem

Jeśli zapomnieliśmy hasła do Wi-Fi, a koniecznie potrzebujemy połączyć się z siecią, możemy wypróbować jeszcze jedną metodę. Najlepiej zadziała ona na telefonie lub tablecie. Wymaga jedynie ściągnięcia aplikacji do generowania kodów QR, która udostępni hasło do routera.

Jak to działa w praktyce? Do zainstalowanej aplikacji wprowadzamy potrzebne dane, a po ich przesłaniu wyświetla nam się hasło w formie kodu, który należy zeskanować. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w miejscu użyteczności publicznej, np. restauracji, bibliotece lub kinie. Wygenerowany kod wystarczy wydrukować, a następnie umieścić w widocznym miejscu. Dzięki temu każdy odwiedzający będzie mógł szybko i samodzielnie połączyć się z siecią.

Sprawdź również:

Kontrolerzy wejdą do polskich domów? Sprawa dotyczy konkretnej grupy

Ważna zmiana w ZUS. Wchodzi w życie od stycznia i dotyczy konkretnych osób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WiFi | połączenie wifi | router

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama