Reklama

W jaki sposób czyścić pędzle malarskie?

Inwestycja w dobrej jakości pędzle malarskie jest stratą pieniędzy, jeśli pędzle nie są po pracy odpowiednio wyczyszczone i przechowywane. Tak więc zainwestuj chociaż dwie minuty, by dobrze to zrobić.

Reklama

Czyszczenie pędzli będzie o wiele łatwiejsze, jeśli usunie się tak dużo farby z włosia, jak to możliwe. Pozostałą na pędzlu farbę wykorzystaj do końca na malowanej powierzchni. Następnie przyłóż włosie do puszki z farbą i naciskaj je tak, by spłynęło z niego jak najwięcej farby. Resztą pomaluj stare gazety. Następnie przeczytaj instrukcję na puszce i użyj odpowiedniego rozcieńczalnika. Producenci mogą tu wymieniać benzynę do lakierów lub terpentynę do farb olejnych. Pędzle używane do farb lateksowych mogą być czyszczone wodą z mydłem. Odpowiedni rozpuszczalnik znacznie ułatwia zadanie. Nieodpowiedni prawdopodobnie zda się na nic.

Zanurz pędzel w rozpuszczalniku. Wymieszaj go pędzlem wyciskając następnie włosie na krawędzi pojemnika. Jeśli farba zaczyna schnąć na włosiu, być może konieczne będzie namoczenie pędzla w rozpuszczalniku na dłużej.

Po usunięciu farby z pędzla umyj go ciepłą wodą z mydłem w zlewie lub wiadrze. W taki sposób usuniemy z niego zarówno farbę, jak i rozpuszczalnik. Wysusz pędzel czystą ścierką lub gazetą. Przechowuj pędzle w pozycji płaskiej, tak by nie straciły swojego kształtu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama