Reklama

Jak zmienić oczy w Photoshopie?

Poniżej przedstawiam prosty tutorial zmiany koloru oczu w Photoshop Elements (w Photoshopie wygląda to tak samo) za pomocą narzędzia Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation).

Reklama

Powiększ zdjęcie

Zanim zaczniesz, ułatw sobie pracę poprzez powiększenie zdjęcia na tyle, aby oczy wypełniały całe okno dokumentu. Możesz to zrobić albo poprzez narzędzie Powiększanie, albo poprzez skrót klawiszowy Z.

Wybierz narzędzie lasso

Teraz musimy zaznaczyć oczy, aby zabezpieczyć resztę zdjęcia. Aby to zrobić, wybierz narzędzie lasso lub naciśnij na klawiaturze L.

Zaznacz obszar tęczówek

Nie przejmuj się, jeśli nie zaznaczysz zbyt dokładnie - później się to poprawi. Jak już zaznaczysz tęczówkę w jednym oku przytrzymaj klawisz Shift i zaznacz tęczówkę w drugim oku.

Aby nie dokonać zmian na źrenicach, trzeba je wykluczyć z zaznaczonego obszaru. Przytrzymaj Alt, a następnie obrysuj kontury źrenic narzędziem lasso. Nie musisz być bardzo dokładny.

Dodaj warstwę dopasowania barwa nasycenie

Jak już źrenice są zaznaczone, to możemy zmienić ich kolor. Do tego celu użyjemy warstwy dopasowania barwa/nasycenie (Hue/Saturation). Kliknij na ikonkę Nowa warstwa dopasowania (New Adjustment Layer) znajdująca się na dole palety warstw (czarno-białe kółko) i wybierz z listy Barwa Nasycenie (Hue/Saturation).

Wybierz opcję “Koloruj” (Colorize).

Od razu po wybraniu opcji Koloruj zobaczysz zmianę koloru oczu w oknie dokumentu.

Zmień barwę, nasycenie i jasność

Aby zmienić kolor oczu po prostu przesuwaj suwakami na prawo lub lewo. Barwa (Hue) zmieni kolor podstawowy, Nasycenie (Saturation) zmieni nasycenie koloru zaś Jasność (Lightness) wpływa na ogólny poziom jasności. Uważaj, aby nie przesunąć suwaków Nasycenia i Jasności zbytnio w prawo ponieważ oczy nie będą wyglądać naturalnie.

Jak już będziesz zadowolony z nowego koloru oczu wciśnij OK, aby zamknąć okno dialogowe (W Photoshop Elements i Photoshop CS4 nie można pozostawić panel dopasowania otwarty).

Wybierz narzędzie Pędzel (Brush Tool)

Jeśli zaznaczenie źrenic za pomocą narzędzia Lasso nie było perfekcyjne, to można je z łatwością poprawić za pomocą narzędzia Pędzel. Wybierz Pędzel z bocznego menu lub wciśnij na klawiaturze B.

Wybierz maskę warstwy Barwa/Nasycenie

Jeśli popatrzymy na paletę warstw, zobaczymy, że warstwa dopasowania znajduje się bezpośrednio nad naszym zdjęciem tła (oryginalnym zdjęciem). Każda warstwa dopasowania ma zawsze swoją maskę warstwy, dzięki której można z łatwością kontrolować obszar na zdjęciu, który chcemy zmienić za pomocą warstwy dopasowania, a którego nie. Jedyne, co musimy teraz zrobić, jest zamalowanie maski pędzlem, jednak najpierw upewnijmy się, że maska warstwy jest zaznaczona. Biała ramka dookoła miniaturki oznacza, że maska jest zaznaczona. Jeśli nie widzisz białej ramki wówczas po prostu kliknij na miniaturkę maski aby ją zaznaczyć.

Maluj pędzlem po masce

Aby poprawić zaznaczenie oczu należy teraz po prostu malować po masce pędzlem. Jeśli źrenice mają w jakimś miejscu jeszcze naturalny kolor, wówczas maluj kolorem białym. Jeśli nowy kolor wyszedł poza źrenice, wówczas zamaluj tę część maski kolorem czarnym.

Sprawdź jeszcze raz czy maska jest zaznaczona, a następnie wciśnij na klawiaturze D, aby wybrać kolor biały. Jeśli chcesz zmienić kolor na czarny, wówczas wciśnij X (czarny wówczas będzie kolorem pierwszoplanowym zaś biały kolorem tła).

Gotowe!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama