Reklama

Jak narysować portret krok po kroku?

Wiele osób myśli, że do rysowania potrzebny jest wrodzony talent. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wszystkiego, także malowania, można się nauczyć. Rysowanie portretów jest sztuką, ale nawet najwybitniejsi twórcy musieli spędzić wiele lat, aby ich prace zyskały uznanie. Należy zacząć od szkicowania i wyrabiania sobie nawyku doskonalenia rysunków, aby z czasem stały się coraz piękniejsze. Do tego wystarczy blok papieru, ołówek z gumką oraz dużo wytrwałości, cierpliwości i samozaparcia.

Od czego zacząć?

Aby zacząć rysowania pamiętaj, że ważne są linie pomocnicze, dzięki którym łatwiej osiągnąć prawidłowe proporcje twarzy. Naszkicuj owal, a następnie dwie linie - pionową i poziomą. Pierwszą z nich wyznacz środek twarzy, drugą zaś miejsce, w którym będą znajdować się oczy. Teraz narysuj je zaznaczając najpierw górną linię rzęs, a później dolną. Przez środek poprowadź dwie linie pomocnicze, a na ich środku narysuj tęczówkę ze źrenicą. Pamiętaj o szczegółach, takich jak rzęsy, brwi i światłocienie.

Nos

Następnie można przejść do naszkicowania nosa. Pionowa linia pomocnicza pomoże ci go umieścić: zacznij od nasady, która będzie zaczynała się w okolicach oczu. Zastosuj symetrycznie światłocień tak, aby go oznaczyć, a następnie przejdź do czubka nosa. Aby dokładnie go narysować, posłuż się fotografią albo swoim odbiciem w lustrze. Pamiętaj, żeby chrząstka była symetryczna. Jeśli uda ci się ją naszkicować, przejdź do skrzydełek i dziurek. Zaznacz cienie, które uwypuklą tę część nosa, szczególnie jej dolną część.

Usta

Po zakończeniu szkicowania nosa przejdź do rysowania ust. Znów posłuż się liniami pomocniczymi, dzięki nim wargi będą symetryczne (linia pozioma oddzieli obie części). Usta zacznij rysować od górnej wargi, pamiętaj o jej nierównościach oraz dwóch wzgórkach znajdujących się nad nimi. Domaluj teraz dolną wargę oraz zadbaj o szczegóły. Zacieniuj ją, aby zaakcentować jej nierówności, co doda twojemu rysunkowi realizmu.

Włosy

Zacznij rysować włosy. Pamiętaj, aby fryzurę dostosować do płci, gdyż rysunek ma oddać naturalność. Tutaj liczy się twoja fantazja, ale, żeby ułatwić sobie zadanie, załóż, że osoba przedstawiona na portrecie ma z tyłu upięcie i zakryte przez włosy uszy. Zaznacz linię włosów, a następne pojedynczymi ruchami ołówka rysuj kosmyki pamiętając, że nie muszą być one idealne i równe. Pamiętaj, żeby nie rysować grubych i mocnych kresek, gdyż mogą one wydawać się nienaturalne.

Szyja i żuchwa

Na koniec należy zaznaczyć szyję, na której osadzona jest głowa. Równocześnie narysuj kontur całej twarzy oraz zaznacz żuchwę. Narysuj pod nią cień, co sprawi, że będzie widać, jak odstaje od szyi. Na koniec zetrzyj gumką wszystkie linie pomocnicze i portret gotowy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama