Reklama

Jak narysować drzewo?

Już od najmłodszych lat zachęca się dzieci do rysowania. To najlepszy sposób do rozwijania zdolności manualnych, a także ćwiczenie wyobraźni i odkrywanie talentów. Niestety, nie każdy ma do tego dryg, więc często się zniechęcamy będąc niezadowolonym z wyników swoich pierwszych prac. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć. W ćwiczeniach często wykorzystuje się malowanie i szkicowanie krajobrazu, którego nierozerwalną częścią jest flora i fauna. Okazuje się, że niektórym problemów może nastręczyć narysowanie drzewa. Nie jest to trudne, wystarczy trzymać się kilka zasad i zastosować proste techniki.

Reklama

Od czego zacząć?

Zanim zaczniesz do szkicowania landszaftu, wypróbuj naszkicować pojedyncze drzewo. Przed wykonaniem pracy, zastanów się, jaki kształt powinno mieć, gdyż drzewa iglaste charakteryzują się smukłym pokrojem, natomiast liściaste są rozłożyste. Dodatkowo różnice ujawniają się w pniu: młode mają je zdecydowanie cieńsze i z niech odchodzi mniej konarów, natomiast starsze zazwyczaj jest grubsze z licznymi gałęziami. Po dokonaniu wyboru zaznacz linię ziemi poziomą kreską, a następnie naszkicuj podstawę pnia.

Pień i gałęzie

Mając już pierwszy krok za sobą delikatnie zaznacz ołówkiem przebieg pnia oraz poszczególnych gałęzi. Niektóre pną się ku górze i zwężają się, niektóre zaś odchodzą na boki. Jeśli już je naszkicowałeś, narysuj obrys korony drzew liściastych za pomocą nieregularnego kształtu. Drzewo iglaste zaznacz schematycznie, ale nie ograniczaj się do zaznaczenia trójkątnych konturów.

Liście i igły

Mając ołówek zacznij kreślić cienie, które uwypuklą twoje drzewo. Pamiętaj, że od spodu korona musi być ciemniejsza – wtedy będzie wyglądała bardziej naturalnie. Nie zapominaj o obrysie poszczególnych kęp liści, które bardziej szczegółowo narysujesz na końcu. Igły można narysować łatwiej, wystarczy pociągnięciami ołówka zaznaczyć zdecydowanym ruchem kreski pod skosem.

Wykończ szczegóły

Aby drzewo było realistyczne, zadbaj o niezbędne szczegóły. Grubymi liniami zaakcentuj pień, a także zaznacz na nią korę – wystarczy jak końcówką ołówka narysujesz pionowe kreski. To również ostatni moment, aby liście przybrały ostatecznego kształtu. Pamiętaj, że różne gatunki drzew mają inne, charakterystyczne liście.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama