Reklama

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami. To czas na podsumowanie roku i wyznaczenie sobie nowych celów. Właśnie w ich realizacji pomagają postanowienia noworoczne. Jeśli chcesz osiągnąć swój cel, zobacz nasze porady i zacznij realizację swoich postanowień już dziś!

Jak zaplanować działania?

Koniec grudnia to idealny moment na podsumowanie roku i wyznaczenie nowych celów. Dobrze zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć w kolejnym roku i dopiero zacznij planowanie. Najlepiej wyznaczyć małe i realne cele, które będziesz w stanie zrealizować. Na początek wypisz dokładnie, co udało ci się osiągnąć w poprzednim roku, a nad czym warto popracować w nadchodzącym. Warto świętować swoje nawet najmniejsze sukcesy! To bardzo motywujące i z pewnością przełoży się na realizację kolejnych postanowień noworocznych. Jednak w zrealizowaniu planów może stanąć na przeszkodzie wiele czynników, takich jak brak czasu, brak motywacji oraz funduszy. Dlatego wcześniej zadaj sobie pytanie czy masz ku temu warunki zarówno finansowe, jak i czasowe. Rozczarowanie brakiem rezultatów może być szczególnie dotkliwe dla naszego samopoczucia. Taktyka małych kroków jest najlepszą metodą, która pozwoli ci na zrealizowanie swojego celu.

Reklama

Realizacja postanowień noworocznych - krok po kroku

Jak zacząć realizację noworocznych postanowień? Wyznacz cel, a następnie pomyśl o nagrodzie, jaka czeka cię na koniec. U niektórych perspektywa nagrody nie jest wystarczająco motywująca. Jeśli masz słomiany zapał, zacznij działać już dziś! Widząc postępy, z pewnością poczujesz mobilizację i chęci. Poniżej przedstawiamy kilka porad:

  1. Określ precyzyjnie swój cel - dokładne sprecyzowanie celu pozwoli ci na stopniową realizację go. Wypisz w punktach, krok po kroku, co powinieneś zrobić. Od wykupienia karnetu na siłownię poprzez zapisanie się na pierwsze zajęcia do trenera personalnego.
  2. Wyznacz dokładny czas na realizację - to musi być początek i koniec czasu realizacji założonego wcześniej planu. Jeśli chcesz nauczyć się jeździć na rowerze, po pierwsze postanów sobie, że np. do maja opanujesz podstawy. Dopiero potem zaczniesz jeździć na dalsze trasy czy zorganizowane wycieczki rowerowe.
  3. Monitoruj na bieżąco postępy - zapisuj w zeszycie, co udało ci się już zrealizować, a nad czym musisz jeszcze popracować. Zrób tabelkę i wypisz w punktach każdy z postępów. Poproś też o ocenę np. najlepszego przyjaciela albo partnera. Osoby z zewnątrz potrafią obiektywniej niż my sami ocenić nasze postępy.
  4. Przygotuj plan B - los bywa przewrotny, więc plan awaryjny jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadniony. Realizacja postanowień noworocznych to nie tylko dobra zabawa, ale wiele wyrzeczeń, a nawet ciężkich chwil, zwątpienie i rezygnacja.

A gdzie motywacja?

Zbyt niski poziom motywacji sprawia, że realizacja postanowień noworocznych schodzi na drugi plan. Skąd więc ją czerpać? Istnieje wiele inspirujących książek oraz blogów, poświęconych codziennej motywacji do pracy. Inni korzystają z porad prywatnych coachów, a inni wybierają porady psychologa. Każdy wybór jest dobry, jeśli prowadzi nas do wyznaczonego celu. Ważnym aspektem jest dopingowanie swojej motywacji. Obserwacja drobnych zmian jest silną zachętą do kontynuowania działań. Często nasi bliscy stanowią klucz do sukcesu. Ich wsparcie może się okazać naprawdę kluczowe. Do realizacji postanowień noworocznych podejdź z czystym umysłem. Dziel cen na mniejsze etapy. Dzięki temu będziesz bardziej konsekwentny w dążeniu do niego.

Warto zobaczyć:

Zachęć organizm do ruchu!

Noworoczne postanowienie: Schudnę. Jak je zrealizować?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama