Reklama

Olej preparatem na zdrowie jamy ustnej

Zapewne mało kto wie, że jednym z tradycyjnych i wiekowych już produktów wykorzystywanych do leczenia chorób jamy ustnej jest olej. Ta pradawna metoda opiera się na sączeniu oleju między zębami, a wywodzi się z kultury hinduskiej, konkretnie medycyny opartej na Ayurvedzie. Olej posiada właściwości, które skutecznie czyszczą dziąsła i zęby, a także usuwają szkodliwe bakterie. Olej, szczególnie kokosowy, poprawia również wygląd naszych zębów, znacznie je wybielając.

Reklama

Czy to bezpieczne?

Podczas czytania tego artykułu może narodzić się jedno zasadne pytanie: "Czy tak niekonwencjonalna metoda czyszczenia zębów jest bezpieczna?". Otóż, odpowiadamy: jak najbardziej! To dlatego, że oparta jest na naturalnych tłuszczach, które, jak pokazały badania, nie mogą mieć negatywnego wpływu na kondycję jamy ustnej czy stan naszego zdrowia. Jedynym wyjątkiem są alergicy, którzy nie powinni używać oleju z produktów, na które są uczuleni.

Nie należy zatem obawiać się tej metody, a wręcz przeciwnie: odważnie jej spróbować i przekonać się o jej drogocennych właściwościach.

Jak wyczyścić jamę ustną olejem?

Nie ma w tym skomplikowanej filozofii! Wystarczy wziąć niewielką ilość sezamowego lub kokosowego oleju i przesączać go przez zęby przez około 20 minut. Codziennie stosowany zabieg pomaga poprawić zdrowie jamy ustnej i utrzymać estetyczny wygląd zębów.

Podobnie jak przy oczyszczaniu skóry substancjami, które zawierają oleje, działa tu zasada „podobne rozpuszcza podobne”. To dlatego, że olej jest w stanie przebić się przez osad nazębny i usunąć toksyny bez żadnych dodatkowych zabiegów. To kolejna wyjątkowa właściwość tłuszczy naturalnego pochodzenia.

Jaki olej stosować?

Do czyszczenia jamy ustnej zaleca się używać oleju sezamowego lub kokosowego, ponieważ są najbardziej naturalne. Jeśli zależy nam na dokładnym wyczyszczeniu zębów i odkażeniu jamy ustnej, użyjmy oleju sezamowego. Jeśli chcemy wybielić nasze zęby, wybierzmy olej kokosowy. Prawdą jest, że obydwa te produkty posiadają skuteczne właściwości czyszczące, jednak sezamowy tłuszcz ma ich o wiele więcej.

Olej sezamowy

Olej sezamowy rekomendowany jest przez większość źródeł jako zdrowy produkt, doskonale sprawdzający się jako substancja oczyszczająca. Jego stosowanie zaleca się nie tylko przy czyszczeniu jamy ustnej, ale również jako preparat pielęgnujący cerę tłustą i trądzikową.

Olej kokosowy wybiela zęby

Olej kokosowy jest zdrowy i skutecznie wybiela zęby. Poza tym, podobnie jak sezamowy usuwa szkodliwe bakterie i czyści jamę ustną. Olej kokosowy nie zawiera chemicznych dodatków, konserwantów oraz sztucznych bakteriobójczych środków. Jest całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu i ciała, a jego długotrwałe użytkowanie nie przynosi żadnych negatywnych skutków dla zdrowia.

Do jakichkolwiek zabiegów czyszczących lub upiększających nasze ciało, nie wolno stosować sztucznie przetworzonych, rafinowanych olejów, m. in. oleju sojowego i kukurydzianego.

Kto może czyścić zęby olejem?

Ze względu na wykorzystanie wyłącznie naturalnych i sprawdzonych składników, metoda ta jest bezpieczna i dostępna dla wszystkich. Jedynymi wyjątkami są wspomniani alergicy i dzieci. W przypadku maluchów zaleca się poczekać z jej zastosowaniem do momentu, gdy dziecko osiągnie wiek, w którym nie występuje prawdopodobieństwo połknięcia oleju.

Czyszczenie jamy ustnej olejem nie stanowi również niebezpieczeństwa dla ciężarnych. Co więcej, zaleca się stosowanie tej metody szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tak ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Warto wiedzieć, że czyszczenie jamy ustnej olejem początkowo może powodować pewien dyskomfort. Taki efekt występuje jednak u osób, które posiadają wrażliwe ścianki jamy ustnej. W tych przypadkach mogą pojawić się również łagodne przekrwienie dziąseł. Są to jednak objawy, które szybko ustępują i nie należy się nimi martwić.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama