Reklama

Jakich produktów unikać, aby zachować zdrowe zęby?

Białe zęby są dziś podstawą wyglądu. Piękny zdrowy uśmiech dodaje nie tylko uroku, ale również pewności siebie. Jeżeli chcesz, aby twoje zęby jak najdłużej zachowały blask i zdrowy wygląd, poznaj listę 11 rzeczy, których należy bezwzględnie unikać. Dbanie o piękny uśmiech stanie się łatwiejsze i już nigdy nie będziesz musiał przejmować się zdrowiem i powstawaniem przebarwień na zębach.

Lód

Nadmierne używanie lodu może powodować nadwrażliwość zębów, a w konsekwencji pęknięcia szkliwa. Niska temperatura nie sprzyja naszym zębom. Zapobiegaj temu, rezygnując z lodu. Twoje zęby będą ci wdzięczne. Dlatego już dziś odrzuć ten element ze swojej diety.

Piercing

Jeżeli kiedykolwiek miałeś przebity język to z pewnością wiesz, że nie można wyraźnie mówić unikając kontaktu kolczyka z dziąsłami lub zębami. Dlatego zdecydowanie zrezygnuj z piercingu. Długotrwałe pocieranie metalowym kolczykiem o zęby i dziąsła może powodować uszkodzenia zębów, a jednocześnie doprowadzić nawet do ich wypadania.

Nie otwieraj butelek zębami

Nigdy, przenigdy nie używaj zębów do otwierania butelek, ani innych przedmiotów. Może skończyć się to bolesnym złamaniem lub uszkodzeniem zęba. Do otwierania zawsze używaj produktów do tego przeznaczonych. Zęby pozostaw w nienaruszonym stanie.

Czerwone wino

Czerwone wino ma lekko kwaśny odczyn, który może niekorzystnie wpłynąć na zęby, powodując nadwrażliwość i uszkodzenia. Zawiera również garbniki i pigment który potrafi naprawdę głęboko wniknąć w strukturę zęba. To właśnie dlatego zęby tak szybko barwią się po spożyciu wina. Trzymaj zawsze czystą wodę, aby przepłukać usta po winie. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu nieestetycznych przebarwień.

Suszone owoce

Suszone owoce są pyszne. Poza tym nie mają zbyt wiele do zaoferowania naszemu organizmowi. Są pełne cukru i przyklejają się do zębów. To dlatego są tak niebezpieczne dla naszego szkliwa. Pamiętaj, aby po każdym spożywaniu suszonych owoców dokładnie wymyć zęby i pozbyć się resztek suszonych owoców.

Chipsy

Produkty bogate w skrobie, jak na przykład chipsy ziemniaczane, są idealną pożywką dla próchnicy. Szczególnie niebezpieczne są te które utkną w przestrzeni między zębowej. Dlatego najlepiej unikać tego typu produktów. Jeżeli jednak chęć sięgnięcia po paczkę chipsów jest silniejsza od ciebie, pamiętaj aby dokładnie umyć po nich zęby i użyć nici dentystycznej do usunięcia resztek jedzenia z przestrzeni między zębowych.

Kawa

Ciemny kolor i związki chemiczne znajdujące się w kawie mogą skutecznie spowodować żółknięcie zębów. najlepiej unikać picia kawy, lub pić ją z mlekiem. Po każdym wypitym kubku biegnij do łazienki i dokładnie umyj jamę ustną.

Papierosy

Produkty tytoniowe powodują nie tylko raka płuc, ale również niszczą nasze zęby. Dzięki temu Stają się one żółte i podatne na próchnicę i inne choroby. Rzuć papierosy już dziś. To najlepsze co możesz zrobić dla siebie, swojego organizmu i swoich zębów.

Napoje typu energizer

Napoje pobudzające mają niezwykle wysoki poziom cukru. Właśnie dlatego są tak znaczącą przyczyną powstawania próchnicy i chorób zębów. Nie czekaj już dłużej i odrzuć wszelkie napoje tego typu. Twój organizm z pewnością ci się odwdzięczy.

Napoje gazowane

Napoje gazowane po pierwsze mogą powodować uszkodzenia szkliwa. Wszystko przez obecność kwasów owocowych, które osłabiają szkliwo zębów. Po drugie, puszka gazowanego napoju ma okropnie dużą zawartość cukru. Cukier z kolei powoduje psucie się zębów. Dlatego już dziś odstaw wszelkie napoje gazowane, zastąp je wodą, z dodatkiem mięty i odrobiną cytryny. Taki napój lepiej ugasi pragnienie, i jednocześnie nie spowoduje takich spustoszeń.

Słodycze

Nie trzeba chyba wyjaśniać ze słodycze są niezdrowe dla zębów. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o kupowane cukierki czy czekoladki. Domowe ciasta, budynie czy kremy również zawierają olbrzymie zawartości cukru, który może powodować próchnicę. Dlatego jak najszybciej zrezygnuj z cukru.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama