Reklama

Jak zrobić domową pastę do zębów?

Zdrowe i zadbane zęby to nasza najlepsza wizytówka i nie powinniśmy o tym zapominać. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy pasta, którą każdego dnia myjecie zęby, jest faktycznie dobra dla zdrowia? Niektóre z nich mają w swoim składzie szkodliwe substancje, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykonanie pasty domowej roboty, która z pewnością nie zawiera żadnych chemicznych substancji, a co więcej, jest bardzo prosta w przygotowaniu. Co zawierają gotowe pasty do zębów? Przeprowadzone badania dowodzą, że popularny składnik past, czyli triclosan, choć posiada właściwości antybakteryjne, jednocześnie powoduje zmiany hormonalne. Z kolei stosowany jako środek pieniący w paście laurylosiarczan sodu wykazuje właściwości, które są silnie związane z nowotworem. Oprócz tego jest to substancja drażniąca dziąsła, co bezpośrednio może przyczynić się do powstania stanów zapalnych. Podzielone są też zdania ekspertów w sprawie fluoru. Wielu z nich zwraca uwagę, że może mieć negatywny wpływ na nasze kości oraz działanie mózgu.

Reklama

Co jest potrzebne do przygotowania pasty do zębów?

Składniki, które znajdziecie w przepisie na domową pastę do zębów, są łatwo dostępne, tanie i bardzo korzystnie wpływają na stan i zdrowie całej jamy ustnej.

Olej kokosowy

Bazą naszej pasty do zębów będzie olej kokosowy. Zawarty w nim kwas laurynowy zagwarantuje nam działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko wielu chorób dziąseł oraz pozbędziemy się nieświeżego oddechu. Badania przeprowadzone przez naukowców sugerują, że olej kokosowy, jak również olej z sezamu czy oliwa z oliwek mogą wpłynąć na stan zdrowia całej jamy ustnej oraz stanowić skuteczną bronią w walce z płytką nazębną.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona stosowana jest w wielu przepisach, a w przypadku naszej pasty do zębów działa jako środek ścierny, który pomaga wybielać zęby oraz rozjaśnia przebarwienia powstałe po częstym spożyciu kawy czy herbaty. Oprócz tego, soda oczyszczona neutralizuje kwasy w jamie ustnej, zmniejszając tym samym ryzyko nieświeżego oddechu. Według badań, soda oczyszczona o wiele lepiej wybiela zęby niż na przykład węgiel aktywny.

Kurkuma

Użyta w tym przepisie kurkuma również ma konkretną rolę do odegrania. Dzięki swoim właściwościom pozwala pozbyć się zapalenia dziąseł czy nieświeżego oddechu. Kurkuma ma również właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, które pomagają utrzymać jamę ustną w dobrym stanie. Regularne używanie pasty z kurkumą pomaga wybielać zęby oraz skutecznie zwalczać płytkę nazębną.

Ekstrakt z mięty pieprzowej

Ekstrakt z mięty pieprzowej stosowany jest w celu uzyskania lepszego smaku pasty do zębów. Ponadto mięta ma wiele korzyści, które mogą hamować tworzenie się próchnicy, będącej głównym powodem chorób zębów.

Składniki potrzebne do wykonania pasty

Skoro już wiemy, co daje nam używanie domowej pasty do zębów, czas zaopatrzyć się w składniki potrzebne do jej przygotowania:

- olej kokosowy

- soda oczyszczona

- kurkuma w proszku

- ekstrakt z mięty pieprzowej

Sposób przygotowania:

Umieść 2 łyżki oleju kokosowego w niewielkiej szklanej miseczce. Dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie od 10 do 15 kropli ekstraktu z mięty pieprzowej. Kiedy masz już trzy pierwsze składniki, możesz dodać pół lub jedną łyżeczkę kurkumy. Całość należy dokładnie wymieszać, aż do uzyskania konsystencji jednolitej pasty. Teraz twoja domowa pasta jest już gotowa do użycia!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama