Reklama

Jak wybielić zęby domowymi sposobami?

Śnieżnobiały uśmiech wydaje nam się bardziej atrakcyjny i dodaje pewności siebie. Tymczasem kolor płytki nazębnej może różnić się w zależności od uwarunkowań genetycznych i to właśnie żółtawobiałe zęby najczęściej stanowią naturalne, prawidłowe uzębienie. Odcień zębów może zmieniać się także wraz z wiekiem pod wpływem procesów straszenia i naszych nawyków. Tworzeniu się żółtego nalotu służy niewłaściwa pielęgnacja i przyzwyczajenia żywieniowe, np. picie kawy czy herbaty. Coraz częściej ludzie szukają sposobów na wybielenie zębów, jednak zabiegi u dentysty są bardzo drogie, a inne chemiczne sposoby mogą niszczyć szkliwo zębów. Warto więc wykorzystać naturalne sposoby na wybielenie zębów, które są mniej inwazyjne.

Reklama

Podstawowa pielęgnacja

Kolor zębów zależy od wielu czynników, jednak głównie zależy to od warunków dziedzicznych. Zazwyczaj zęby mają odcień żółtawobiały lub lekko beżowy. Osoby z białą płytką nazębną stanowią mniejszość. A to właśnie śnieżnobiałe uzębienie uznawane jest za bardziej estetyczne i atrakcyjniejsze. Efekt idealnie białych zębów uzyskamy tylko dzięki profesjonalnym zabiegom w gabinecie dentystycznym, ale możemy zadbać o to, żeby zęby nie stawały się ciemniejsze. Najważniejsze jest oczywiście codzienne mycie zębów, przynajmniej rano i wieczorem. Dobrze jest też czyścić je po każdym posiłku oraz używać nici dentystycznej. Na kolor uzębienia ma też wpływ dieta, warto unikać produktów barwiących, m.in. kawy, herbaty lub czerwonego wina.

Wybielanie kurkumą

Jeśli chcemy wybielić zęby w naturalny sposób, pomoże nam w tym kurkuma. Ta pochodząca ze Wschodu przyprawa wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Warto więc dodać odrobinę sproszkowanej kurkumy do pasty, którą używamy i myć nią zęby dwa razy w tygodniu. Można też zrobić naturalną pastę do zębów z kurkumy. Łyżkę sproszkowanej kurkumy wystarczy zmieszać z łyżką oleju kokosowego i dwoma kroplami olejku miętowego. Taką miksturę możemy używać kilka razy w tygodniu, a efekty zauważalne są już po pięciu zastosowaniach.

Wybielanie węglem aktywnym

Skuteczny w wybielaniu zębów jest także węgiel aktywny, który świetnie pochłania zanieczyszczenia. Ponadto ma też delikatne właściwości ścierania osadu nazębnego. Ta metoda wybielania jest bardzo skuteczna, dlatego cieszy się dużą popularnością. Węgiel aktywny dostępny jest w aptekach w postaci kapsułek, jak i proszku. Można dodać go do pasty do mycia zębów lub stworzyć własną mieszankę. Zawartość 2-3 kapsułek mieszamy z łyżką oleju kokosowego i myjemy tą miksturą zęby co 3-4 dni. Efekt będzie widoczny od razu. Ten sposób nie jest jednak polecany osobom z wrażliwymi zębami i dziąsłami.

Wybielanie owocami

Żeby mogą rozjaśnić także owoce dzięki zawartym w nich kwasom owocowym. Najczęściej wykorzystuje się do tego truskawki, które posiadają kwas jabłkowy w dużym stężeniu. Pomaga on w usuwaniu przebarwień na zębach. Wystarczy rozgnieść truskawki i nałożyć na zęby oraz wmasować je. W owocach tych znajduje się jednak również cukier, dlatego z takiego wybielania zębów warto korzystać jak najrzadziej. Wybielić zęby i zniwelować przebarwienia pomogą również cytrusy. Zawierają silniejsze kwasy niż truskawki, dlatego należy zachować ostrożność przy wybielaniu tym sposobem. Żółty nalot na zębach można również usunąć za pomocą skórek od banana. Wewnętrzną stroną skórki przecieramy płytkę nazębną przez dwie minuty. Efekty zauważalne są już po dwóch tygodniach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama