Reklama

Jak szybko wyprostować zęby?

Idealne uzębienie rzadko bywa darem natury. Z powodu wad zgryzu, głównie krzywych albo stłoczonych zębów, cierpi wiele osób. Do niedawna jedynym sposobem korekcji „niesfornego” uzębienia u dzieci i u dorosłych były aparaty ortodontyczne. Dorośli niechętnie jednak decydują się na długie leczenie. Terapia wymaga bowiem założenia stałego, widocznego dla innych aparatu, który trzeba nosić od 12 do 36 miesięcy. Niecierpliwi mogą ją dziś znacznie skrócić, poddając się zabiegowi dekortykacji przyzębia (piezocision). Więcej o tym zabiegu dowiesz się z dalszej lektury.

Reklama

Czym jest dekortykacja przyzębia?

Piezochirurgia to nowatorska technika chirurgii kostnej stosowana dotychczas w periodentologii i implantologii. Umożliwia ona tzw. cięcie mikrometryczne, charakteryzujące się wyjątkową precyzją i bezpieczeństwem. Dokonuje się go nie przy użyciu skalpela, ale delikatnych drgań ultradźwiękowych o różnej częstotliwości – takiej, która powoduje cięcie wyłącznie zmineralizowanych tkanek twardych bez niszczenia delikatnych tkanek miękkich.

Ponieważ nie uszkadza naczyń krwionośnych (a także nerwów oraz błony śluzowej), zabieg jest prawie całkowicie bezkrwawy. Nową technikę stosuje się m.in. przy usuwaniu zębów i leczeniu paradontozy, pobieraniu kości i jej przeszczepach, przy podnoszeniu dna zatoki.

Na czym polega zabieg?

Chirurgiczna dekortykacja przyzębia przy użyciu urządzenia piezotome polega na nacięciu falami ultradźwiękowymi wyrostków zębodołowych w kości szczęki. Zabieg wykonuje się po założeniu aparatu stałego. Takie nacięcie pobudza zarówno procesy samolecznicze w kości szczęki, jak i powoduje, że zęby przesuwają się znacznie szybciej niż przy noszeniu samego aparatu.


Po zabiegu można je przesuwać zarówno aparatem stałym, jak i aparatem typu invisalign (alignery to przezroczyste wyjmowane nakładki służące do korekty wad zgryzu).

Wizyty o ortodonty odbywają się wówczas co dwa tygodnie, a całe leczenie zwykle kończy się już po 4-6 miesiącach – zależnie od zaawansowania wady zgryzu. Co istotne, zabieg dekortykacji przyzębia jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje opuchlizny. Tuż po nim można udać się do pracy i zająć swoi mi codziennymi obowiązkami.

Kto może skorzystać z piezocision?

Zabieg polecany jest osobom z drobnymi i poważnymi wadami zgryzu, takimi jak szkieletowy zgryz otwarty (szpara widoczna między dolnymi a górnymi zębami), duże zwężenia szczęki i dysproporcje pomiędzy szczęką i żuchwą powyżej 5 mm. Zabieg piezocision dla jednego łuku zębowego kosztuje około 1000 zł.

Dlaczego warto wyprostować zęby?

Krzywe zęby można odziedziczyć po rodzicach. Bywają skutkiem złych nawyków z niemowlęctwa – ssania kciuka, za długiego ssania smoczka, a w dzieciństwie – picia z butelki i zagryzania warg. Wada zgryzu rozwija się po wyrwaniu jednego czy więcej zębów mlecznych, których zadaniem jest przygotowanie miejsca dla zębów stałych. W wieku dorosłym przyczyną są wyrastające „ósemki”, które spychają pozostałe zęby.

Krzywe zęby mogą przyczyniać się do próchnicy i mechanicznych uszkodzeń zębów, chorób przyzębia i paradontozy, problemów z wyraźną wymową. Zbyt ścisłe ułożenie zębów powoduje szybsze ich ścieranie i nadwrażliwość, odsłanianie korzeni.

Osoby z taką wadą zgryzu mogą też narzekać na bóle stawu skroniowo-żuchwowego i bóle głowy promieniujące do karku i pleców. O zaawansowanych kłopotach ze stawami skroniowo-żuchwowymi świadczy ból zlokali zowany niedaleko uszu i „trzaski” podczas jedzenia. Żucie pokarmów zaczyna sprawiać trudność.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama