Reklama

Jak dbać o dziąsła?

Problemy z dziąsłami zaczynają się pojawiać, gdy zaniedbujesz usuwanie płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu, który wyczuwasz przesuwając językiem po zębach. Jeśli płytka nie jest regularnie usuwana, szybko zmienia się w twardy kamień. Jest on siedliskiem bakterii, które prowadzą do stanu zapalnego dziąseł. Gdy nie zostanie on w porę wyleczony, dziąsła przestają ściśle przylegać do zębów i może zacząć rozwijać się paradontoza. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które mogą zapobiec chorobie.

Reklama


Płytkę nazębną najlepiej usunie dobrze dobrana pasta i średnio miękka szczoteczka ze sprężynującą rączką. Używaj jej codziennie, najlepiej po każdym posiłku. Przy okazji delikatnie masuj dziąsła okrężnymi ruchami. Wymiatając zanieczyszczenia, jednocześnie nasuwaj dziąsła na szyjki zębów.


Dziąsła skłonne do stanów zapalnych wymagają pielęgnacji produktami ze składnikami hamującymi paradontozę. Gdy masz szczególnie wrażliwe, skłonne do krwawień dziąsła, nie stosuj pasty do zębów, której używa cała rodzina. Wybieraj specjalne, czyli takie, które nie tylko zapobiegają próchnicy (zawierają fluor), ale mają też specjalne składniki, np. chlorheksydynę. Działają przeciwzapalnie oraz zmniejszają nadwrażliwość zębów.


Stosuj też płyny do płukania ust, które zapobiegają tworzeniu się osadu na zębach i skutecznie hamują rozwój bakterii. Skuteczne są też lecznicze płukanki przygotowane samodzielnie w domu z naparów ziołowych, np. z szałwii, dziurawca czy arniki.


Dla dobrej kondycji dziąseł bardzo ważne jest regularne usuwanie gromadzącego się na zębach kamienia. Twardy, porowaty osad, który osadza się najpierw tuż przy krawędzi dziąsła, jest główną przyczyną paradontozy. Nie daje się on wyczyścić szczoteczką. Usunąć go może jedynie dentysta, za pomocą tradycyjnych lub ultradźwiękowych narzędzi. Nie staraj się tego zrobić domowymi sposobami. Możesz spowodować uszkodzenia szkliwa zęba lub pokaleczyć dziąsła.

Kamień nazębny należy usuwać co najmniej raz do roku. Jeśli palisz, pijesz dużo czarnej herbaty czy kawy, rób to częściej – nawet co trzy miesiące. Jeśli jednak paradontoza już się rozwinęła, jej leczeniem powinien zająć się specjalista – parodontolog.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama