Reklama

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba często pojawia się znienacka i jest przyczyną dużego dyskomfortu. Niestety, nie zawsze możemy się szybko udać do dentysty. W takiej sytuacji zazwyczaj sięgamy po leki przeciwbólowe, jednak ich nadużywanie jest bardzo niekorzystne dla wątroby i żołądka, może być nawet przyczyną wrzodów. Dlatego w pierwszej kolejności warto wypróbować naturalne i bezpieczne sposoby. Sprawdź, jak uśmierzyć ból zęba za pomocą domowych metod.

Płukanki na ból zęba

Jednym z najlepszych sposobów na walkę z bólem zęba są płukanki. Działają one antybakteryjnie i przeciwzapalnie, regularnie stosowane przynoszą szybką ulgę i jednocześnie poprawiają kondycję całej jamy ustnej. Płukankę można przygotować z suszonych liści szałwii (garść liści wystarczy zalać szklanką wrzątku i poczekać aż ostygnie) lub z sody oczyszczonej (należy wsypać łyżeczkę proszku na szklankę wody). Obie substancje zmniejszą też obrzęk spowodowany stanem zapalnym.

Przyprawy na ból zęba

Jeśli ból zęba dopadnie nas znienacka, możemy użyć środków, które zawsze mamy pod ręką. Jedną z nich są goździki – wykazują one silne właściwości przeciwzapalne i zawierają naturalną substancję łagodzącą ból - eugenol. Goździki można powoli żuć lub sproszkować je w moździerzu i przyłożyć do bolącego miejsca.

Pomocna będzie także mieszanka imbiru (najlepiej rozdrobnić kawałek świeżego korzenia) i pieprzu cayenne z odrobiną wody. Powstałą pastę trzeba nałożyć na wacik i przykładać do bolącego miejsca. Innym sposobem jest żucie ząbka czosnku lub zmiażdżenie go w moździerzu i przyłożenie do zęba. Czosnek zawiera naturalny antybiotyk, działa antybakteryjnie i uśmierza ból.

Olejki eteryczne na ból zęba

Ból zęba złagodzą również olejki eteryczne – wacik należy skropić kilkoma kroplami i przykładać w obolałe miejsce. Najskuteczniejszy będzie olejek eukaliptusowy (często wchodzi w skład pasty do zębów). Ma silne właściwości antybakteryjne i szybko likwiduje stan zapalny. Podobne działanie wykazuje olejek goździkowy oraz olejek waniliowy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama