Reklama

Domowe sposoby na afty

Aftowe zapalenie jamy ustnej, czyli po prostu afty, są tajemniczymi owrzodzeniami, które przytrafiły się większości z nas. Są one tajemnicze, ponieważ nie wiadomo do końca co je powoduje. Jednymi z czynników mogą być gryzienie policzka lub ust, skaleczenia od aparatu ortodontycznego, stres, genetyka czy też odpowiedź układu immunologicznego.

Domowy spray znieczulający

Olejki miętowy oraz eukaliptusowy mają właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze (zmniejszają ryzyko infekcji). Działają również ściągająco na tkankę wokół rany, przez co zmniejszają dyskomfort spowodowany opuchlizną lub nagromadzonym płynem. Z kolei ich chłodzące działanie pozwala na znieczulenie uaktywnionych zakończeń nerwowych.

Potrzebujesz...

2 łyżki oliwy lub oleju z nasion winogron

10 kropli olejku miętowego

8 kropli olejku eukaliptusowego

szklanego pojemnika z dozownikiem

Przepis:

Nalej oliwę lub olej z nasion winogron do pojemnika i dodaj olejki. Zamknij pojemnik i wstrząśnij, a następnie spryskaj uzyskanym płynem bolące afty (wstrząśnij przed każdym użyciem).

Herbata rumiankowa

Rumianek swoim wyglądem przypomina stokrotkę. Ułatwia on zasypianie, odprężenie się oraz pomaga w trawieniu, ponieważ rozluźnia skurcze w przewodzie pokarmowym. Rumianek zawiera bisabolol, czyli związek chemiczny, który zmniejsza stan zapalny oraz ma właściwości antyseptyczne. Dzięki temu zmniejsza ból spowodowany aftami oraz przyspiesza proces gojenia.

Potrzebujesz...

1 torebkę rumiankowej herbaty lub łyżkę suszonego rumianku owiniętego w bawełnianą tkaninę

woda

Przepis:

Mocz herbatę w wodzie przez minutę lub 3-4 minuty, jeśli używasz suszonego rumianku. Od razu po wyciągnięciu torebki z wody przyłóż ją do owrzodzenia na 5-10 minut. Czynność powtarzaj 2 razy dziennie. Pozwoli to zmniejszyć dyskomfort oraz przyspieszy proces gojenia.

Płukanka z szałwii

Szałwia (Salvia officinalis) jest zimozieloną rośliną z rodziny jasnotowatych. Używana jest w świecie kulinarnym oraz medycynie homeopatycznej od lat. Rdzenni Amerykanie używali szałwii do oczyszczania jamy ustnej oraz leczenia bolesnych owrzodzeń znanych dzisiaj jako afty.

Potrzebujesz...

garść świeżej szałwii lub 2 łyżeczki suszonej

120-230 ml wody

Przepis:

Jeśli używasz suszonej szałwii, to parz ją w gorącej wodzie przez 10 minut, następnie płucz nią usta przez minutę. Następnie opłucz usta zimną wodą. Do płukanki możesz użyć również świeżych liści.

Umieść liście w hermetycznym szklanym słoiku i pozostaw je w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu na 24 godziny. Po tym czasie płucz usta powstałym płynem przez minutę (bez liści). Następnie z pozostałej szałwii uformuj kulkę i przyłóż ją do rany na 5 minut. Po tym czasie opłucz usta zimną wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama