Reklama

6 przyczyn nadwrażliwości zębów

Gorące i zimne potrawy często powodują wrażliwość zębów i jest to normalny objaw. Czułość zębów zwykle wynika z utraty szkliwa. Gdy zjesz coś ciepłego bądź zimnego, zakończenia nerwowe zostają podrażnione i może to powodować nieprzyjemny ból. Istnieje wiele powodów, dla których zęby reagują, oto niektóre z nich.

Zbyt mocne szczotkowanie

Większość z nas myśli, że mocne szczotkowanie zębów dobrze je czyści. Otóż jesteśmy w błędzie. Niewłaściwy, zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów robi więcej szkody niż pożytku. Uszkodzenie szkliwa zębów i dziąseł sprzyja uwrażliwieniu zębów na pokarmy ciepłe i zimne. Unikaj zbyt mocnego szczotkowania, szczotkuj zęby delikatnymi pionowymi ruchami.

Używanie nieodpowiedniej pasty

Na rynku jest wiele odmian pasty do zębów. Są to pasty na kamień nazębny, do wybielania, wzmacniania itp. Stosowanie przez dłuższy czas past na kamień nazębny czy wybielających zęby może spowodować, że zęby staną się wrażliwsze. To dlatego, że mają one właściwości ścierne niż zwykła pasta. Zawsze wybieraj zwykłą pastę do zębów. Jeśli już masz problemy z nadwrażliwością, używaj pasty przeznaczonej do tego stanu. Jest ona łagodniejsza i zmniejsza czułość zębów.

Brak kontroli u dentysty

Utrzymanie zębów w zdrowiu jest kluczem do zapobiegania wrażliwości zębów. Często mamy dziury, które często ignorujemy. Otwarte zakończenia nerwowe pod wpływem ciepła bądź zimna sprawiają ból. Koniecznością jest kontrola zębów przynajmniej dwa razy w roku.

Używaj słomki

Słomki mogą dosłownie zmniejszyć wrażliwość zębów o 80%. Jeśli pijesz wiele soków owocowych, coli, herbaty, kawy i innych napojów, jest możliwe, że zęby stają się nadwrażliwe. Zwłaszcza cola może przyczyniać się do takich sytuacji. Podejrzewa się, że zimno uszkadza emalię zęba. Zawsze używaj słomek podczas picia napojów, ponieważ utrzymuje ona zęby z dala o słodkich napojów.

Stosowanie płynu do płukania ust

Większość płynów do płukania ust zawiera alkohol i wiele innych chemikaliów. Korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej, zdecydowanie może zwiększyć wrażliwość zębów i stopniowo uszkadzać szkliwo. Zamiast stosowanie komercyjnych płynów, zrób własny płyn bez alkoholu.

Zgrzytanie zębami

Jeśli masz zwyczaj zgrzytania zębami, musisz z tym problemem uporać się jak najszybciej. Ponieważ może to powodować nadwrażliwość zębów. Najczęstszą przyczyną zgrzytania zębami jest stres, zdenerwowanie lub podniecenie. Jeśli ten problem pojawia się w nocy, możesz zakładać ochraniacz na zęby, aby temu zapobiec.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama