Reklama

Zobacz, jak ułatwić sobie prasowanie. Poznaj 5 niezawodnych sztuczek!

Prasowanie nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, lecz czasami staje się koniecznością. Sporą trudność przysparza prasowanie plisowanych tkanin czy kantów w spodniach i rękawach odzieży. By zajęcie to nie kojarzyło się jedynie z przykrym obowiązkiem, warto poznać kilka niezawodnych patentów. Podpowiadamy również jak samodzielnie wykonać płyn do prasowania. Dzięki niemu tkaniny będą miękkie i pachnące. Jak ułatwić sobie prasowanie? Dowiesz się z tego artykułu.

  • Prasowanie ubrań można ułatwić sobie na kilka sposobów, na przykład stosując folię aluminiową.
  • Przed prasowaniem kantów rękawów lub nogawek warto zaznaczyć je mydłem.
  • W celu ułatwienia sobie prasowania wykonaj domowej roboty płyn zmiękczający tkaniny.

Jak wyprasować plisowane ubrania?

Plisowane ubrania wymagają odpowiedniej troski, także w kwestii prasowania. Zadanie to ułatwią biurowe spinacze. Ważne jest, by odpowiadały szerokości plis, najbezpieczniejsze będą metalowe. Te wykonane z plastiku mogą roztopić się pod wpływem wysokiej temperatury żelazka. Zepnij każdą plisę na dole i prasuj materiał z góry do dołu. Zwróć uwagę, z jakiego materiału wykonane jest ubranie i dostosuj odpowiednio temperaturę urządzenia. Tkaniny bezpieczniej prasować na lewej stronie. Po wykonanej czynności powieś ubranie na wieszaku i odepnij spinacze.

Reklama

Jak dokładnie wyprasować miejsca wokół guzików?

Trudno dostępne miejsca, między innymi wokół guzików, ciężko jest dokładnie wyprasować. Koszule czy swetry często posiadają plastikowe guziki. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą się roztopić. Z drugiej strony niewyprasowany materiał będzie wyglądał nieestetycznie. Co można zrobić w takim przypadku? Wystarczy, że guziki osłonisz czubkiem metalowej łyżki. Dodatkowo zabezpieczysz też żelazko przed porysowaniem.

Polecamy: Mrożony płyn do naczyń to hit! Tłuste plamy przestaną być udręką

Prasowanie kantów w nogawkach i rękawkach

Dokładne wyprasowanie kantów w spodniach czy koszuli potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Jak zrobić to poprawnie? Na początku musisz znaleźć linię, by dokładnie uzyskać zarys kantów. W tym celu złap spodnie za nogawki i odwróć do góry nogami. Złóż je na prosto w ten sposób, by wewnętrzne szwy nogawek dotykały się. Potem połóż je na desce do prasowania i przeprasuj je lekko po obu stronach, by uzyskać linię kantów. Następnie odwróć spodnie na lewą stronę, a kanty zaznacz mydłem w kostce. Z powrotem odwróć spodnie na prawą część i zaprasuj kanty. Dzięki temu nawet po praniu nie będziesz mieć problemów z dokładnym wyprasowaniem materiału.

Prasowanie obrusów

Jeśli obrus wykonany jest z wyjątkowo delikatnej tkaniny, trzeba prasować go z użyciem niższej temperatury. Świeżo wyprany obrus przypnij za dwa końce spinaczami i pozwól mu wyschnąć. Kiedy będzie lekko wilgotny, możesz przystąpić do prasowania. Grubsze materiały warto wcześniej wykrochmalić, gdyż będą bardziej wygładzone. Następnie rozłóż tkaninę równomiernie na desce do prasowania i poruszaj żelazkiem od lewej do prawej strony. Pamiętaj, by dokładnie wyprasować rogi obrusa, które mają tendencję do zaginania. Wyprasuj w ten sposób cały materiał, zraszając go przy tym wodą z żelazka.

Patent z folią aluminiową

By ułatwić sobie prasowanie, warto w tym celu użyć folii aluminiowej. Odbija ona ciepło, dzięki czemu wniknie ono do tkaniny od razu z dwóch stron. To pozwoli na szybsze i bardziej efektywne prasowanie. Wystarczy, że owiniesz deskę dużym płatem folii (pamiętaj, by błyszcząca strona była na wierzchu). Zagnij ją na rogach deski i nałóż pokrowiec, a dopiero później rozpocznij prasowanie. Ten patent sprawdzi się szczególnie w przypadku bardzo pomiętych ubrań.

Domowej roboty płyn do prasowania

Samodzielnie wykonany płyn do prasowania pozwoli na wygładzenie włókien. Wystarczy, że dodasz łyżkę octu do szklanki wody i wszystko wymieszasz. By zneutralizować ostry zapach octu, dodaj kilka kropel olejku eterycznego. Następnie całość przelej do butelki z atomizerem i spryskaj równomiernie tkaniny. Ubrania będą nie tylko przyjemnie pachnieć, ale staną się miękkie i przyjemne w dotyku! 

Zobacz też:

Ceny pelletu w listopadzie 2022. Ile kosztuje tona tego paliwa i dlaczego jest tak drogo?

Przepis na domową miksturę do prasowania. Jest niezawodna!

Nie używaj pralki i zmywarki w tych godzinach. Zmiany odczujesz w portfelu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama