Reklama

Zero zacieków i przykrego zapachu ze zlewu. Pani od sprzątania radzi

Zabrudzony zlew to nie tylko kwestia estetyki. To także dbanie o higieniczne przyrządzanie posiłków w domowym zaciszu. Trudny do usunięcia osad z kamienia czy brzydkie ślady nie zachęcają do spędzania czasu w kuchni. W poniższym artykule wyjaśniamy jak wyczyścić każdy rodzaj zlewu. Dzięki temu będzie lśniący i bez brzydkich śladów.

Jak często czyścić zlew?

Zlewozmywak jest obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Częste czyszczenie pomaga utrzymać go w nienagannym stanie. Jak podkreśla Pani od sprzątania, ważna jest regularność. - Najlepiej codziennie na wieczór przemyć zlew gąbką i płynem do mycia naczyń - mówi. Kobieta prowadzi profesjonalną firmę sprzątającą od pięciu lat. Wynika to z faktu, że zawsze lubiła dbać o ład wokół siebie. Na początku był to sposób na podratowanie domowego budżetu. Z czasem jednak stało się to sposobem na życie. Na Instagramie dzieli się swoimi sprawdzonymi trikami na efektywne sprzątanie i odgracanie przestrzeni. 

Reklama

Polecamy: Jak używać płynu do płukania tkanin? Pomyłki to nasz chleb powszedni

Jak czyścić biały a czarny zlew?

Jeśli chodzi o bardziej gruntowne sprzątanie, trzeba zwrócić uwagę na odcień zlewu. Należy wiedzieć, jak szorować jasną, a jak czarną powierzchnię. Jak radzi instagramerka, do białego zlewu warto zastosować sok z cytryny. Ma on działanie wybielające, dzięki czemu z łatwością upora się z zaciekami po mydle czy osadem. Ponadto działa antybakteryjnie, co dodatkowo pomaga w utrzymaniu higieny. Świetnie radzi sobie też z pleśnią, która może powstawać w okolicach silikonu. Ekspertka odnosi się też do mycia czarnego zlewu. 

To zapobiega osiadaniu się kurzu i innych zabrudzeń. Ponadto tak zakonserwowana powierzchnia dłużej pozostaje czysta.

Czy ważny jest materiał, z jakiego wykonano zlew?

Zanim przystąpisz do szorowania zlewu, zorientuj się, z jakiego materiału jest wykonany. Unikaj też wylewania do umywalki barwiących napojów czy jedzenia. Pamiętaj, by po każdym zmywaniu dokładnie spłukać komory wodą. Nie zapomnij również usunąć resztek jedzenia z sitka. Pozostawione dłużej zaczną brzydko pachnieć. Te zabiegi pozwolą na uniknięcie brzydkich zacieków czy odbarwień.

Zlew granitowy

Zlew granitowy jest bardzo wytrwały i doskonale się prezentuje. Jest odporny na wysoką temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne. Do codziennej pielęgnacji kamienia wystarczy stosować mydło w płynie czy płyn do mycia naczyń. Ale co w przypadku większych zabrudzeń? 

 

Tego typu zlewów nie wolno szorować ostrymi i metalowymi narzędziami. Spowoduje to porysowanie kamienia i pozostawienie białych rys.

Ceramiczny i stalowy zlew

Zarówno ceramiczne i stalowe zlewy najlepiej czyścić płynnymi detergentami. - Sprawdzi się płyn do naczyń i gąbka, a przy mocniejszym kamieniu ocet - podpowiada Pani od sprzątania. Należy unikać granulek do szorowania, kwasów czy wybielaczy. To zniszczy i odbarwi delikatną powierzchnię zlewu. Największą zmorą ceramicznego lub stalowego materiału jest twarda woda. Pozostawia wapienny osad, który gromadzi się też na baterii i w zakamarkach. By pozbyć się problemu, namocz gąbkę octem i rozprowadź po całej powierzchni. Specyfik pozostaw na kilka minut. Następnie wymyj zlew płynem do naczyń i ciepłą wodą. Nie zapomnij o jego dokładnym wysuszeniu ręcznikami papierowymi lub suchą ścierką.

Jak dbać o zlew na przyszłość?

Aby zlew zawsze wyglądał schludnie i czysto, stosuj poniższe zasady:

  • po każdym myciu naczyń wycieraj zlew do sucha,
  • usuwaj obierki, resztki jedzenia z sitka,
  • nie myj zlewu silnymi, żrącymi środkami,
  • nie szoruj powierzchni drutami, ostrymi szczotkami czy szorstkimi gąbkami,
  • zatkany odpływ udrożnij sodą oczyszczoną i gorącą wodą. Zabieg powtarzaj profilaktycznie.

Zobacz:

Zdobiły mieszkania w PRL-u. Ile jesteś w stanie rozpoznać? 8/10 to już sukces!

Suszysz pranie na grzejnikach? Sprawdź, dlaczego nie powinno się tego robić

Naczynia nie mieszczą się w zmywarce? Mało kto wie o funkcji, którą mamy pod nosem

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama