Zawsze rób to przed myciem piekarnika. Porządki pójdą gładko

Utrzymanie piekarnika w czystości wydaje się być męczarnią? Po zakończeniu pieczenia zamykasz drzwiczki urządzenia i starasz się zapomnieć o brudzie, tłuszczu i zaschniętych resztkach żywności? Niestety, ignorowanie problemu na niewiele się zda, a może skrócić żywotność sprzętu. Poznaj patent na to, jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem, aby dbanie o czystość było niekłopotliwe, a twoje działania skuteczne.

Ułatw sobie życie, zanim chwycisz za gąbkę i detergenty

Co prawda istnieją specjalne detergenty dedykowane czyszczeniu piekarnika, ale z tym zadaniem poradzisz sobie śpiewająco dzięki łatwo dostępnym produktom i domowym metodom. Po co wydawać krocie, skoro mieszankę do umycia piekarnika możesz skomponować samodzielnie i to za grosze? Unikniesz też wdychania drażniących oparów chemicznych preparatów, które nie sprzyjają układowi oddechowemu.

Zanim przystąpisz do mycia zabrudzonego piekarnika, najpierw go odkurz. Nie wszyscy zaczynają porządki od tej czynności — całkiem niesłusznie! W ten sposób sprawnie usuniesz wszystkie okruchy i kurz, dzięki czemu ułatwisz sobie dostęp do brudu, który przywarł do elementów znajdujących się w środku urządzenia. Najwygodniej będzie użyć końcówki szczelinowej — pozwoli na dużą precyzję w usuwaniu resztek jedzenia.

Reklama

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zmywarki? Potrzebne składniki masz w kuchni

Jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem?

Doprowadzenie pieca do porządku nie musi być utożsamiane z długim i męczącym szorowaniem. Trudno w to uwierzyć, zwłaszcza że twój sprzęt dawno nie był czyszczony, a sam widok zaschniętego tłuszczu odbiera ci energię do czegokolwiek? Przygotuj miksturę, dzięki której nawet się nie zmęczysz.

Jak umyć piekarnik?

  • Do dużego naczynia żaroodpornego wlej gorącą wodę.
  • Dodaj trzy łyżki soku z cytryny oraz pół szklanki octu.
  • Wstaw do piekarnika, ustawiając garnek na środkowej półce.
  • Urządzenie ustaw na wysoką temperaturę 220-250°C i zostaw na 45 minut.
  • Po zakończonym cyklu nie otwieraj drzwiczek piekarnika. Poczekaj, aż powoli ostygnie.

Para wodna wraz z octem i sokiem z cytryny skutecznie zmiękczy nawet najbardziej uporczywy brud. Bez trudu usuniesz go przy pomocy miękkiej gąbki. Na koniec wytrzyj do sucha czystą ściereczkę albo ręcznikiem papierowym.

Czym wyczyścić szybę piekarnika? Odkręć i wyczyść domową miksturą, będzie jak nowa

Tego nie przeocz, a piekarnik będzie działać jak w zegarku

Regularnie należy dbać również o czystość blach i rusztów, których używamy do przygotowywania posiłków. Część z nich nadaje się do mycia w zmywarce do naczyń, więc cała nasza praca sprowadzać się będzie do ich wyjęcia i ustawienia odpowiedniego programu.

Niektóre piekarniki dopuszczają wyjęcie szyby, dzięki temu łatwiej jest doczyścić także ten element. Nie zapominaj o gumowych uszczelkach. Aby je odświeżyć, wystarczy mieszanka wody i mydła. Nie tylko przywrócisz im higienę. Czyste uszczelki pozwalają na szczelne zamknięcie pieca, przez co nie dochodzi od niepożądanej utraty ciepła i niepotrzebnej straty energii.

Polecamy:

Jak dokładnie wyczyścić kuchenkę mikrofalową? Poznaj kilka niezawodnych sposobów

Wymieszaj z wodą i wyczyść rolety. Szybko i bez zdejmowania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czym wyczyścić piekarnik | mycie piekarnika
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama