Reklama

Wystarczą dwa składniki. Plamy z kanapy znikną od razu

Plamy, które pojawiają się na tapicerowanych meblach, są mało efektowne i ciężko się ich pozbyć. Dzięki niezawodnym i bezpiecznym metodom ich wywabienie nie będzie trudne. Wystarczy, że sięgniesz po środki czystości, które masz w domu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym twoje meble odzyskają dawny blask.

  • Meble tapicerowane warto czyścić regularnie za pomocą domowych środków czystości
  • Tabletki do zmywarki poradzą sobie z uciążliwymi plamami na tapicerowanych meblach
  • Soda oczyszczona i sok z cytryny to substancja przeznaczona do wywabiania trudniejszych plam
  • Skórzaną sofę warto czyścić roztworem wykonanym na bazie płatków mydlanych

Czym trzeba czyścić meble tapicerowane?

Zastanawiasz się, czym możesz wyczyścić tapicerowaną kanapę lub fotel, na których widoczne są plamy? Warto używać sprawdzonych detergentów, dostępnych pod ręką. Należą do nich soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy, które są tanie i zarazem ekologiczne. Do skórzanych materiałów znacznie bardziej sprawdzą się płatki mydlane, gdyż są delikatniejsze. Czyszczenie mebli tapicerowanych warto robić systematycznie, ponieważ osiada się na nich kurz, a także są siedliskiem roztoczy.

Reklama

Polecamy: Soda w domu dobra na wszystko? Uważaj, może narobić wiele szkód

Tabletka do zmywarki na brudną tapicerkę

Pierwszym ze sposobów, który warto zastosować, to tabletki do zmywarki. Są one na tyle uniwersalne, że z powodzeniem wykorzystasz je do prania brudnej tapicerki. Oto instrukcja krok po kroku:

  • Przygotuj małą miskę i nalej do niej letniej wody. Wrzuć jedną tabletkę do zmywarki i poczekaj, aż się rozpuści.
  • Zamocz ścierkę z mikrofibry w mieszance i dobrze wyciśnij.
  • Wyszoruj dokładnie zabrudzoną powierzchnię, ale pamiętaj, by uważać na materiał. Czynność powtarzaj, aż wszystkie plamy znikną.

Soda oczyszczona i sok z cytryny

Jeśli plamy są szczególnie trudne do wywabienia, sporządź roztwór z sody oczyszczonej i soku z cytryny. Będzie to substancja lekko żrąca, której niestraszne są tłuste przebarwienia, czy te po czerwonym winie. Pamiętaj, by zachować ostrożność podczas łączenia składników, ponieważ mieszanka może się pienić. Także podczas aplikacji substancji na kanapę miej na uwadze, żeby nie zniszczyć materiału. Do jej przygotowania potrzebujesz sodę, sok z cytryny i wodę (proporcje 1:1:2). Lepiej na początek trochę mieszanki nanieść na ścierkę i na mniejszej powierzchni sprawdzić jak zadziała.

Płatki mydlane do skórzanej kanapy

Skórzaną sofę przemyj raz na jakiś czas czystą wilgotną ścierką. To pomoże w usunięciu zalegającego kurzu, a także utrzymaniu czystości. Skórzana kanapa jest wyjątkowo delikatna, dlatego nie zaleca się, by stosować środki chemiczne. Aby nie ryzykować zniszczeniem skórzanej tapicerki, przygotuj mieszankę, w której wykorzystasz płatki mydlane i wodę (proporcje 1:2). Następnie zamocz w niej ścierkę z mikrofibry i porządnie wyciśnij. Przemyj wszystkie zabrudzenia i wysuszj powierzchnię ręcznikami papierowymi lub kuchenną ścierką. Pod żadnym pozorem nie używaj ostrych gąbek ani ścierek!

Zobacz też: Ile kosztuje jedno mycie naczyń w zmywarce w 2022 roku? Ile prądu zużywa zmywarka?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama