Reklama

Wsyp do pojemnika na proszek. Skutecznie wyczyścisz zagrzybiałą pralkę

Inwestujesz w detergenty do prania, które mają zapewnić twoim ubraniom fenomenalny zapach, lecz po wyjęciu ich z pralki czujesz wyłącznie stęchliznę? Z wnętrza urządzenia też wydobywa się nieprzyjemna woń? Prawdopodobnie twój sprzęt został zaatakowany przez pleśń. Reaguj od razu – im później podejmiesz odpowiednie kroki, tym usuwanie grzyba będzie trudniejsze. Zastanawiasz się, jak zlikwidować pleśń w pralce? Domowe sposoby to twoja tajna broń.

Skąd bierze się pleśń w pralce?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wilgoć i wysoka temperatura, które panują w pralce, stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Zdarza ci się wyciągać mokre tkaniny dopiero kilka godzin po zakończeniu programu piorącego? W ten sposób na własne życzenie zwiększasz ryzyko powstawania szkodliwych zabrudzeń. Codzienne nawyki też mają w tej kwestii duże znaczenie!

Do tego we wnętrzu pralki gromadzą się resztki detergentów, sierść, włosy i brud. Brzydki zapach z pralki nie jest jedynym niepokojącym objawem. Dokładnie przyglądaj się także uszczelkom i kołnierzowi urządzenia - tam najszybciej zauważysz czarne plamy, których zdiagnozowane już nie sprawi ci problemów.

Reklama

Posyp gąbkę solą i zalej octem. Odczekaj 10 minut i sprawdź, co się stanie

Pleśń w pralce: Domowe sposoby

Trudno jest dostrzec, co dzieje się we wnętrzu pralki, lecz pleśń zobaczysz bez trudu. Najkorzystniejsze dla jej rozwoju warunki tworzą się na gumowej uszczelce drzwi, a także w pojemnikach na detergenty. Zauważenie problemu w bębnie jest bardziej problematyczne, dlatego czyszczenie pralki zaleca się przeprowadzać co dwa lub trzy miesiące. Jakich środków do tego użyć? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na pleśń w pralce.

  • Pierwszy z nich to ocet, z którego właściwości czyszczących korzystały już nasze babcie i mamy. Z jego pomocą zadziałasz dwojako. Nasącz nim czystą ściereczkę i przetrzyj kołnierz pralki. W celu kompleksowego wyczyszczenia urządzenia wlej pół litra octu do dozownika przeznaczonego na płyn do płukania. Wstaw puste pranie z maksymalną temperaturą. Tak w prosty i tani sposób zdezynfekujesz pralkę.
  • Druga metoda bazuje na innym powszechnie dostępnym produkcie. Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Do podajnika na proszek wsyp około pół szklanki kwasku. Ponownie wstaw puste pranie z możliwie jak najwyższą temperaturą - najlepiej 90°C. Usuniesz nie tylko grzyby, ale zwalczysz też osadzający się na elementach pralki kamień.

Jak zlikwidować pleśń w pralce? Profilaktyka przede wszystkim!

Zostało już wspomniane, że pralka to domowy sprzęt, który szczególnie jest narażony na pojawienie się szkodliwych grzybów. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na straconej pozycji i pozostaje nam walka wyłącznie w momencie, gdy pleśń już zadomowi się na jej powierzchni. Co warto robić, by jej przeciwdziałać?

  • Wilgotne rzeczy wyjmuj z pralki od razu po zakończeniu programu i umieszczaj na suszarce.
  • Zostawiaj drzwiczki pralki otwarte - tak samo szufladę na detergenty. Dzięki temu zebrana woda będzie miała szansę odparować.
  • Nie nadużywaj detergentów. Ich nadmiar wcale nie sprawi, że ubrania będą czystsze i bardziej pachnące. Szkodzi to zarówno włóknom, jak i samej pralce.

Polecamy:

Czyste ubrania mniejszym kosztem? Sprytne patenty na szybsze pranie i niższe rachunki

Włóż kilka sztuk do pralki. Tak nie zniszczysz puchowej kurtki

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama