Wsyp do pojemnika na proszek. Skutecznie wyczyścisz zagrzybiałą pralkę
Inwestujesz w detergenty do prania, które mają zapewnić twoim ubraniom fenomenalny zapach, lecz po wyjęciu ich z pralki czujesz wyłącznie stęchliznę? Z wnętrza urządzenia też wydobywa się nieprzyjemna woń? Prawdopodobnie twój sprzęt został zaatakowany przez pleśń. Reaguj od razu – im później podejmiesz odpowiednie kroki, tym usuwanie grzyba będzie trudniejsze. Zastanawiasz się, jak zlikwidować pleśń w pralce? Domowe sposoby to twoja tajna broń.
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wilgoć i wysoka temperatura, które panują w pralce, stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Zdarza ci się wyciągać mokre tkaniny dopiero kilka godzin po zakończeniu programu piorącego? W ten sposób na własne życzenie zwiększasz ryzyko powstawania szkodliwych zabrudzeń. Codzienne nawyki też mają w tej kwestii duże znaczenie!
Do tego we wnętrzu pralki gromadzą się resztki detergentów, sierść, włosy i brud. Brzydki zapach z pralki nie jest jedynym niepokojącym objawem. Dokładnie przyglądaj się także uszczelkom i kołnierzowi urządzenia - tam najszybciej zauważysz czarne plamy, których zdiagnozowane już nie sprawi ci problemów.
Posyp gąbkę solą i zalej octem. Odczekaj 10 minut i sprawdź, co się stanie
Trudno jest dostrzec, co dzieje się we wnętrzu pralki, lecz pleśń zobaczysz bez trudu. Najkorzystniejsze dla jej rozwoju warunki tworzą się na gumowej uszczelce drzwi, a także w pojemnikach na detergenty. Zauważenie problemu w bębnie jest bardziej problematyczne, dlatego czyszczenie pralki zaleca się przeprowadzać co dwa lub trzy miesiące. Jakich środków do tego użyć? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na pleśń w pralce.
- Pierwszy z nich to ocet, z którego właściwości czyszczących korzystały już nasze babcie i mamy. Z jego pomocą zadziałasz dwojako. Nasącz nim czystą ściereczkę i przetrzyj kołnierz pralki. W celu kompleksowego wyczyszczenia urządzenia wlej pół litra octu do dozownika przeznaczonego na płyn do płukania. Wstaw puste pranie z maksymalną temperaturą. Tak w prosty i tani sposób zdezynfekujesz pralkę.
- Druga metoda bazuje na innym powszechnie dostępnym produkcie. Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Do podajnika na proszek wsyp około pół szklanki kwasku. Ponownie wstaw puste pranie z możliwie jak najwyższą temperaturą - najlepiej 90°C. Usuniesz nie tylko grzyby, ale zwalczysz też osadzający się na elementach pralki kamień.
Zostało już wspomniane, że pralka to domowy sprzęt, który szczególnie jest narażony na pojawienie się szkodliwych grzybów. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na straconej pozycji i pozostaje nam walka wyłącznie w momencie, gdy pleśń już zadomowi się na jej powierzchni. Co warto robić, by jej przeciwdziałać?
- Wilgotne rzeczy wyjmuj z pralki od razu po zakończeniu programu i umieszczaj na suszarce.
- Zostawiaj drzwiczki pralki otwarte - tak samo szufladę na detergenty. Dzięki temu zebrana woda będzie miała szansę odparować.
- Nie nadużywaj detergentów. Ich nadmiar wcale nie sprawi, że ubrania będą czystsze i bardziej pachnące. Szkodzi to zarówno włóknom, jak i samej pralce.
Polecamy:
Czyste ubrania mniejszym kosztem? Sprytne patenty na szybsze pranie i niższe rachunki
Włóż kilka sztuk do pralki. Tak nie zniszczysz puchowej kurtki