Wetrzyj odrobinę wazeliny w kran. Efekt będzie spektakularny

Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy oraz ocet zawiodły w walce z osadem z mydła na armaturze? Nie poddawaj się i wypróbuj jeszcze jeden domowy patent, który przywróci dawny blask kranom i umywalkom. Sekret tkwi w niewielkim słoiczku z wazeliną, którą bez problemu dostaniemy w drogeriach oraz aptekach. Odrobina wystarczy, by po nieestetycznych zaciekach nie było śladu.

Czym jest wazelina?

Lista zastosowań wazeliny kosmetycznej, nazywanej także potocznie wazeliną białą, zdaje się nie mieć końca. Używa się jej głównie do pielęgnacji, w tym: nawilżania przesuszonej skóry, odżywienia popękanych ust, wzmocnienia brwi oraz rzęs, a także przyspieszenia regeneracji otarć i podrażnień. Wykorzystamy ją także do natłuszczania skórzanych mebli oraz butów, a także leczenia ran. Czym jest ten specyficzny produkt?

Wazelina powstaje jako skutek uboczny w procesie destylacji ropy naftowej. W jej składzie znajdziemy zatem wyłącznie węglowodory parafinowe. Jest przezroczysta, całkowicie bezwonna, a także ma mazistą konsystencję. Charakteryzuje się również tym, że nigdy nie wysycha, ani całkowicie się nie wchłania. Doświadczone panie domu od wielu lat używają jej nie tylko do celów urodowych, ale także chętnie sięgają po nią podczas sprzątania.

Reklama

Sprawdź: Praktyczne zastosowania wazeliny

Błyskawiczna impregnacja armatury

Jak wykorzystać kosztującą kilka złotych wazelinę do impregnowania armatury kuchennej lub łazienkowej? To niezwykle proste zadanie, które nie zabiera dużo czasu, a dodatkowo przyspiesza cotygodniowe sprzątanie. Zacznij od usunięcia z armatury nagromadzonego brudu, zacieków oraz starego osadu z mydła. Skup się nie tylko na samym kranie, ale także wnętrzu zlewu.

Wytrzyj całość do sucha, upewniając się, że na powierzchni nie została nawet kropla wody. Przygotuj kawałek ręcznika papierowego, którym nabierzesz odrobinę produktu. Zacznij rozprowadzać i wcierać wazelinę w całą armaturę, pamiętając o tym, by nie pominąć żadnego fragmentu. Po zakończeniu tego kroku spróbuj oblać kran wodą. Zobaczysz, że woda natychmiast z niego spływa, nie pozostawiając śladu.

Sprawdź: Zaskakujące sposoby na wykorzystanie wazeliny kosmetycznej

Czyszczenie kuchenki gazowej wazeliną

Codzienne korzystanie z kuchenki gazowej sprawia, że wyjątkowo szybko się brudzi. Pozostawienie zaschniętych resztek zup, sosów oraz innych przygotowywanych potraw nadaje jej wyjątkowo niechlujnego wyglądu. Zanieczyszczenia, które przywrą do jej powłoki, są niezwykle trudne do usunięcia. Okazuje się, że ratunek znajdziemy w wazelinie.

Choć produkt ten nie pomoże nam doczyścić zabrudzonej powierzchni, wykorzystamy go do zaimpregnowania czystej kuchenki. Wystarczy, że za pomocą miękkiej ściereczki nałożymy niewielką warstwę wazeliny, a następnie dokładnie wetrzemy. Taki zabieg sprawi, że przy kolejnym gotowaniu zanieczyszczenia oraz resztki żywności tak łatwo nie przykleją się do urządzenia. Dzięki temu prostemu patentowi nie będziemy musieli poświęcać wielu godzin na doprowadzenie jej do stanu używalności.

Sprawdź również:

Jak umyć panele podłogowe, żeby nie było smug? Szybki i tani patent na podłogę bez zacieków

Czyszczenie dywanów na sucho. 4 sposoby, by wyglądał jak ze sklepu

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama