Reklama

W czym najlepiej prać ręczniki?

Ręczniki to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez nas przedmiotów codziennego użytku i choćby z tego powodu mają to do siebie, że często się brudzą. Kurz, pot, resztki jedzenia czy kosmetyków - to tylko niektóre z substancji, które są wchłaniane w powierzchnię tkaniny. Jeśli zauważyłaś, że na twoim ręczniku pojawiły się uporczywe zabrudzenia, nie pozbywaj się go od razu, tylko wypróbuj w pełni naturalne sposoby na ich oczyszczanie, a z pewnością się nie zawiedziesz. Efekt gwarantowany!

Reklama

Jak prać ręczniki? Podstawowe zasady

Pierwsza zasada właściwego użytkownika i przechowywania ręczników dotyczy ich prania. Jak robić to w odpowiedni sposób? Przede wszystkim pamiętaj, że nowy ręcznik zawsze należy odświeżyć (czyli wyprać) przed pierwszym użyciem, bo w przeciwnym wypadku nie będzie chłonął wilgoci z naszej skóry i nie usuniemy z niego chemicznych składników wykorzystywanych przy jego produkcji oraz nieczystości związanych z transportem i przechowywaniem. Warto też trzymać się zasad, które producent nakreślił na metce.

Jeśli chodzi o ręczniki, które były już przez nas wielokrotnie wykorzystywane, to w utrzymaniu ich w czystości i pozbyciu się z nich plam pomogą w pełni naturalne środki. Jakie konkretnie? Wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz poniżej.

Soda oczyszczona a plamy

Soda oczyszczona to uniwersalny środek czystości, który śmiało może zastąpić komercyjne produkty. Możesz ją również wykorzystać do prania i odplamiania ręczników. Dzięki swoim odkażającym i przeciwgrzybicznym właściwościom skutecznie wyeliminuje mikroorganizmy, które doskonale rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakie zapewnia im ręcznik. Ponadto zneutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Potrzebne składniki

- 1/4 szklanki sody oczyszczonej

- ciepła woda

Sposób przygotowania:

Podgrzej wodę i dodaj do niej sodę oczyszczoną. Podane proporcje pomnóż przez liczbę ręczników, które chcesz wyprać.

Następnie namocz ręczniki w wodzie z sodą przez około 60 minut. Później umieść je w pralce i wypierz tak, jak zazwyczaj. Jeśli plamy są uporczywe, dodaj do łyżki stołowej sok z cytryny. Otrzymaną pastę wetrzyj bezpośrednio w zabrudzone miejsce. Efekt gwarantowany.

Krzemian sodu a uporczywe plamy

Na twoich ręcznikach widoczne są mało efektowne, trudne do usunięcia plamy? Sięgnij po krzemian sodu, który jest podstawowym składnikiem proszków do prania i innych środków czystości. Wystarczy wymieszać niewielką jego ilość z płynem do mycia naczyń, aby skutecznie pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Dzięki temu prostemu zabiegowi twoje ręczniki staną się miękkie, czyste i śnieżnobiałe.

Potrzebne składniki:

- 2 litry wody

- 2 łyżki stołowe płynu do mycia naczyń

- 1 łyżka stołowa krzemianu sodu

Sposób przygotowania:

Podgrzej wodę, dodaj do niej płyn do mycia naczyń i krzemian sodu. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zamocz w niej ręcznik.Gotuj przez około 20 minut, aby skutecznie wywabić plamię z tkaniny. Po tym czasie wypłucz ręcznik w ciepłej wodzie i rozwieś do wysuszenia. Pamiętaj też o założeniu rękawiczek, aby ochronić swoją skórę

Ocet i amoniak a plamy

Połączenie octu i amoniaku to niezawodny sposób na czyste i pachnące ręczniki. Ten pierwszy wykazuje właściwości odkażające i pomaga pozbyć się niechcianych zapachów, ten drugi zapobiega odkładaniu się resztek proszku na włóknach. Jak ich użyć? Wystarczy wlać je do pojemnika przeznaczonego na płyn do płukania i ustawić pralkę na standardowy program/tryb prania.

Potrzebne składniki:

1/2 szklanki białego octu

1 łyżka stołowa amoniaku

Sposób przygotowania:

Umieść ocet w pojemniku na płyn do płukania, następnie dodaj amoniak. Pamiętaj, aby ochronić skórę, zakładając rękawiczki. Włącz pralkę na standardowy tryb prania. Efekt zabiegu murowany. Twoje ręczniki będą czyste i miękkie jak nowe.

Biały ocet a plamy

Biały ocet to niezastąpiony pomocnik w pozbyciu się różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim w odkażaniu, odplamianiu oraz zmiękczaniu tkanin. Dzięki niemu ręczniki nie stracą swojej miękkości i staną się odporne na wchłanianie pleśni czy nieprzyjemnych zapachów.

Potrzebne składniki:

1/2 szklanki octu

1/4 szklanki proszku do prania

Sposób przygotowania:

Ocet połączony z proszkiem wlej do pralki. Podane proporcje pomnóż przez liczbę ręczników, które będziesz prać. Wybierz tryb prania w zimnej wodzie i uruchom pralkę. Na koniec starannie wysusz ręczniki. W przypadku uporczywych zabrudzeń konieczne jest zaaplikowanie octu bezpośrednio na plamę i namoczenie ręcznika jeszcze przed praniem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama