Reklama

Usuwanie tłustych plam z ubrań. Jak się ich pozbyć?

Tłuste plamy na ubraniach mogą pojawić się w każdym momencie. Jeśli zauważymy je od razu, wtedy nie będzie większych problemów na ich wyczyszczenie. Gorsza jest sytuacja, kiedy plamy są już zaschnięte. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest usunięcie zabrudzenia. Istnieje kilka domowych sposobów na doczyszczenie garderoby.

  • Usuwanie tłustych plam z ubrań możliwe jest na wiele sposobów. Wszystko jednak zależy od tego, z jakim rodzajem plamy mamy do czynienia oraz od jej świeżości. 
  • Przedstawiamy kilka porad w usuwaniu tłustych plam z ubrań.

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Z każdą plamą jesteśmy w stanie sobie poradzić. Najważniejsze, aby mieć pod ręką dostęp do wody oraz ręcznik (może być również papierowy). Dzięki wodzie możemy namoczyć plamę lub rozcieńczyć składniki do doczyszczania. Ręcznik pozwoli nam osuszyć namoczone miejsce. 

Reklama

Jeśli tłuste plamy pojawiły się przez różnego rodzaju tłuszcze, w ich doczyszczeniu pomóc nam może olejek eukaliptusowy. Wystarczy nanieść go na plamę, chwilę odczekać i przeprać.

Zanim zdecydujemy się usunąć plamę, powinniśmy zapoznać się z metką na ubraniu. Niektóre tkaniny mogą się uszkodzić od mocnego pocierania lub niektórych środków. 

Delikatne materiały powinny być czyszczone dopiero po odwróceniu na drugą stronę. Do tego pod plamę powinniśmy podłożyć ręcznik. Jeśli zauważyliśmy zmniejszenie plamy, możemy ubranie wstawić do prania.

Domowe sposoby na tłuste plamy

Jeśli ubrudzenie ubrania zdarzyło się w domu, łatwiej jest nam od razu interweniować. Aby być pewnym doczyszczenia zabrudzenia, możemy przed praniem użyć kilku domowych produktów. Skutecznie wywabiają tłuszcz z materiału, dzięki czemu po praniu nie zostaje żaden ślad.

Tłuste plamy z oleju na ubraniu można wyczyścić na różne sposoby. Wszystko zależy od ich wielkości, świeżości i poziomu natłuszczenia. Dobrze jednak mieć na takie sytuacje przygotowane w domu pewne składniki.

  • płyn do mycia naczyń,
  • ocet,
  • alkohol,
  • pastę do zębów,
  • sól,
  • coca-Colę,
  • mąkę ziemniaczaną,
  • talk lub kredę.

Jak usunąć stare tłuste plamy z kolorowych ubrań?

Stare tłuste plamy ciężej się usuwa z odzieży. Sprawiają kłopot, szczególnie w przypadku kolorowych ubrań. Nasza nieostrożność kosztować nas może wypłowieniem koloru koszulek czy sukienek. 

Ważne, aby przed czyszczeniem tłustych plam odpowiednio namoczyć ubranie. Zostawmy więc ubrudzone ubrania w misce z wodą na pewien czas. Następnie tłuste miejsce powinniśmy dokładnie nasączyć alkoholem.

Alkohol jest skutecznym środkiem na czyszczenie odzieży. Należy jednak być z nim ostrożnym przy niektórych tkaninach. Wtedy możemy skorzystać z innego składnika - mąki ziemniaczanej. Mąką posypujemy tłusty obszar i odstawiamy odzież na kilka minut. Następnie pocieramy posypane mąką miejsce i ubranie wypłukujemy w ciepłej wodzie.

Jak usunąć tłuste plamy z kurtki?

Kurtki towarzyszą nam przez większość roku. Są specjalne na chłodne, jesienne dni oraz na zimowe mrozy. Zdarzyć się jednak może, że i one zostaną poszkodowane przez tłuszcz. Na szczęście nie oznacza to od razu konieczności wyrzucenia ubrania. Musimy jednak pamiętać, by nie popełnić jednego popularnego błędu. 

Nie próbujmy usuwać tłustej plamy chusteczkami lub ręcznikiem. Przy takiej czynności plama jedynie może się powiększyć.

Nadmiar tłuszczu na kurtce należy ściągnąć serwetką lub ręcznikiem papierowym. Tego typu materiały dociskamy w miejscu plamy, by odsączyć tłuszcz. Po takim odsączeniu należy kurtkę wyprać. Musimy jednak być ostrożni oraz dokładnie zapoznawać się z metką. Czasami producenci kurtek wszywają do ubrania próbkę tkaniny, na której możemy sprawdzić, czy nasze detergenty nie uszkodzą garderoby.

***

Czytaj także:

Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? Poznaj niezawodne sposoby!

Czy sąsiad może palić na balkonie? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista

Jak przechowywać jabłka na zimę? Uniknij straty owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tłuste plamy | czyszczenie ubrań

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama