Reklama

Uporczywe plamy: Jak je usuwać?

Nic tak nie psuje humoru jak uporczywa plama, która znienacka pojawia się na naszej ulubionej sukience, bluzce, czy najwygodniejszej kanapie. Pół biedy, jak mamy do czynienia ze zwykłym zabrudzeniem, ale jak szybko i skutecznie pozbyć się pozostałości po kleju, ognistoczerwonej szmince, piwie czy przypalonym żelazku? Zadanie choć niełatwe nie jest niemożliwe. Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Jak usunąć plamy po kleju?

Usuwanie plam po kleju nie należy ani do zadań łatwych, ani przyjemnych. W zależności od surowca, z jakiego dany preparat został wykonany, aby pozbyć się zabrudzeń, należy sięgnąć po odpowiedni neutralizator. Przykładowo plamy po uniwersalnym kleju możemy wywabić acetonem.

Z kolei ubrania zabrudzone klejem celulozowym należy namoczyć w proszku enzymatycznym i wypłukać. Spirytus metylowy pozwoli nam pozbyć się zabrudzeń po klejach epoksydowych, neoprenowych czy octanowych.

Jeśli na naszych meblach lub ubraniach pozostały ślady po zabrudzeniach z taśm klejących czy etykiet, należy namoczyć je w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym.

Ślady po przypalonym żelazku

Zabrudzoną tkaninę namocz lub zwilż wodą i wetrzyj w ubranie dużą ilość soli. Od czasu do czasu przecieraj zabrudzone miejsce tamponikiem z gazy zamoczonym w wodzie z mydłem, spłucz ciepłą wodą, a po wyschnięciu oczyść benzyną. Jeżeli nadal pozostaną żółte plamy, potrzyj tamponikiem zamoczonym w wodzie utlenionej. Wetrzyj w zabrudzenie mieszankę sporządzoną z jednej części gliceryny i dwóch części wody. Następnie na piętnaście minut zamocz w roztworze sporządzonym z 50 g boraksu oraz 0,6 l ciepłej wody.

Plamy po paście do butów

Aby pozbyć się plam po paście do butów sięgnij po płynny detergent lub spirytus metylowy. Pamiętaj też, żeby po zabiegu oczyszczania nie zapomnieć o tradycyjnym praniu.

Plamy po perfumach

Jeśli po użyciu perfum na twojej bluzce pojawiły się nieestetyczne plamy, z kłopotów wybawi cię czysty salmaniak. Na koniec warto użyć tradycyjnego detergentu.

Plamy po piwie

Po piwo sięgamy często i chętnie, ale co zrobić, jeśli w trakcie jego picia na naszym swetrze pojawiła się mało estetyczna plama? Usuniesz ją dzięki roztworowi wody i odrobiny amoniaku albo denaturatu z dodatkiem kilku kropli rozcieńczonego octu. Z kłopotu wybawi nas też banalnie prosty zabieg, czyli namoczenie bluzki w czystym occie albo w proszku enzymatycznym. Tkaninę warto oczyścić w możliwie najgorętszej wodzie. Plamy po piwie pozostałe na meblach usuniesz z kolei dzięki terpentynie.

Plamy po szmince

Nie masz pomysłu, jak pozbyć się śladów po ognistoczerwonej szmince? Potrzyj zaplamione miejsce tamponikiem namoczonym w benzynie. Jeśli użycie tego środka nie pomoże, sięgnij po alkohol metylowy, a następnie upierz w roztworze płynnego detergentu.

Olej jadalny

Na twojej ulubionej bluzce pojawiła się plama po oleju jadalnym? Sięgnij po alkohol metylowy i połącz go z czystym octem. Dla uzyskania najlepszych efektów na koniec możesz użyć rozpuszczalnika.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama