Reklama

Trzy domowe sposoby na czyste i lśniące okna

Mycie okien bywa męczącym i czasochłonnym zadaniem – z ram i zakamarków trzeba usunąć sadzę, kurz i brud. Jednak prawdziwą zmorą są pozostające na szybach smugi, które niweczą cały wysiłek i psują efekt. Dlatego warto zastosować kilka trików, dzięki którym okna będą czyste i lśniące. Na początek trzeba wybrać odpowiedni moment – okien nie powinno się myć w pełnym słońcu (zbyt szybko wysychają i trudniej dostrzec na nich brud). Najlepiej zająć się tym w pochmurny dzień lub tuż przed wieczorem. Aby ułatwić sobie pracę, wystarczy użyć naturalnych środków. Poznaj trzy domowe sposoby na czyste i lśniące okna.

Reklama

Czyste i lśniące okna – domowy płyn do szyb

Zwykły płyn do szyb z powodzeniem zastąpimy naturalnymi środkami. Są one równie skuteczne, za to bardziej ekologiczne i o wiele tańsze. Do butelki z atomizerem wystarczy wlać wodę i ocet w proporcji 1:1, a także dodać łyżeczkę kwasku cytrynowego. Taka mieszanka skutecznie rozprawi się z tłuszczem, sadzą, brudem, a nawet rdzą. Domowy płyn do szyb świetnie zdezynfekuje i nabłyszczy okna, poradzi sobie też z osadami z kamienia (można używać go do mycia luster). Aby opóźnić osiadanie brudu na szybach, na zakończenie warto je przetrzeć jeszcze wodą z dodatkiem gliceryny.

Jak wybielić ramy okien?

Plastikowe ramy okienne z czasem tracą śnieżną biel i stają się pożółkłe. Ich mycie i czyszczenie wymaga czasu i wysiłku. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z naturalnych metod. Do miski wystarczy wlać pół litra wody i dodać 6 łyżek sody oczyszczonej. Ma ona silne właściwości wybielające, więc taką mieszanką skutecznie przywrócimy ramom okiennym dawny kolor.

Sposoby na okna bez smug

Prostym trikiem jest mycie okien z jednej strony wyłącznie ruchami poziomymi, a z drugiej pionowymi. Dzięki temu łatwiej będzie nam stwierdzić, z której strony powstały smugi. Do mycia okien najlepiej używać miękkich ściereczek z mikrofibry. Aby pozbyć się wszystkich smug, okna wystarczy wypolerować nylonowymi rajstopami, które rewelacyjnie nabłyszczają szyby. Ich zamiennikiem mogą być papierowe ręczniczki lub czarno-białe gazety zmięte w kulkę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama