Trik wywołujący oburzenie pań domu. Element garderoby zyskujący nowe życie w zmywarce

Osoby, dla których mycie naczyń jest jednym z mniej lubianych obowiązków domowych, uważają zmywarkę za najlepszy wynalazek ludzkości. Oszczędza czas, wodę oraz pieniądze, a dodatkowo uwalnia od przykrej powinności. Zabrudzone garnki, sztućce pokryte resztkami jedzenia oraz kubki z resztką kawy na dnie to codzienność zmywarek. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można włożyć do ich wnętrza wiele przedmiotów, o których nawet byśmy nie pomyśleli.

  • Miski na żywność dla domowych zwierząt, a także ich gumowe i plastikowe zabawki często pokryte są brudem i resztkami sierści. Takie środowisko jest wprost idealne dla rozwoju bakterii. Szybko odświeżymy i odkazimy te elementy w zmywarce.
  • Bęben pralki, nawet ustawiony na delikatny program, obraca się bardzo gwałtownie, prowadząc do uszkodzenia obuwia czy dziecięcych zabawek. W zmywarce pozostają nieruchomo, poddając się strumieniom wody z detergentem.
  • Brudne pędzle, pęsety, nożyczki do paznokci oraz inne przybory do makijażu także doczyścimy w zmywarce. Wystarczy włożyć je do koszyczka na sztućce, a zamiast tradycyjnej kapsułki użyć płynu do naczyń lub hipoalergicznego środka.

Reklama

Czyszczenie kuchennych niezbędników

Zmywarki zostały zaprojektowane tak, by brudne naczynia szybko znikały z pola widzenia, a po wybranym cyklu wyjeżdżały z ich wnętrza czyste i odkażone. Współcześnie nie brakuje ich w większości kuchni. Co ciekawe, rozprawiają się nie tylko z pokrytymi resztkami jedzenia sztućcami oraz garnkami, ale także odświeżają kuchenne akcesoria.

Gąbki do mycia, szczotki kuchenne, silikonowe akcesoria do gotowania oraz podstawki pod ulubione kubki także wyjdą z niej jak nowe. Często także ściereczki (jedynie nie z mikrofibry oraz innych tkanin funkcyjnych) i rękawice kuchenne upierzemy w zmywarce. Zanim jednak włożymy je do środka, zapoznajmy się z zaleceniami producenta. Zmywarka świetnie doczyści ozdobiony licznymi plamami talerz z kuchenki mikrofalowej, filtry z okapów, a nawet zmiotkę i szufelkę.

Sprawdź: Czysta zmywarka i lśniące naczynia: Domowe sposoby

Dezynfekcja niektórych dziecięcych zabawek

Godziny zabaw, dotykanie powierzchni brudnymi rączkami, a także wkładanie wszystkiego do buzi powoduje, że ulubione zabawki dzieci straszą w kącie nagromadzonymi zanieczyszczeniami. Okazuje się, że część z nich można przywrócić do stanu używalności za pomocą zmywarki. Metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku klocków z mocnego tworzywa. Możemy włożyć je do woreczka, a także nastawić niższą temperaturę zmywania i poczekać na efekt.

Kuchenny niezbędnik to także często ostatnia deska ratunku dla plastikowych zabawek. Zanim jednak umieścimy je w zmywarce, upewnijmy się, że nie mają na sobie rysunków, naklejek lub specjalnie malowanych powłok, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Ważne także, by były całkowicie wykonane z jednolitego tworzywa. Aluminiowe wstawki wyjdą ze zmywarki pokryte brzydkim nalotem. Pluszowe misie to ulubione zabawki do tulenia, a także ułatwiające zasypianie. Jak odświeżyć je z kurzu i roztoczy? Pobyt w pralce mógłby skończyć się sponiewieraniem, lepszym wyborem okazuje się krótki cykl w zmywarce.

Sprawdź: Znasz się na obsłudze zmywarki? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!

Mycie elementów wyposażenia wnętrz

Okurzone i poplamione klosze na lampy, osłonki oraz inne elementy oprawy oświetleniowej odzyskają dawną świetność już po jednym cyklu w zmywarce. Podobnie sprawa ma się z oblepionymi kurzem kratkami wentylacyjnymi, osłonkami na przełączniki światła oraz zaślepkami i zabezpieczeniami gniazdek.

Patent odświeży także wazony na kwiaty. W ich przypadku należy pamiętać, by do zmywarki nie wkładać okazów ręcznie malowanych lub ozdabianych, gdyż ciśnienie wody łatwo je uszkodzi. Bez obaw możemy umieścić w zmywarce zabrudzone kubki na długopisy, pojemniki na dokumenty, plastikowe oraz metalowe organizery, a także niewielkie kosze na śmieci.

Sprawdź: 6 błędów, jakie prawdopodobnie popełniasz używając swojej zmywarki

Skuteczne dopieranie butów w zmywarce

Jak rozpalić do czerwoności osoby udzielające się na forach i stronach dotyczących sprzątania? Napisać, że jednym ze skuteczniejszych sposobów czyszczenia butów jest włożenie ich do zmywarki. Przeciwnicy tej metody bez opamiętania wciskają klawisze na klawiaturze, chcąc udowodnić, że to wyjątkowo niehigieniczne podejście. Ile w tym racji?

Ważnym aspektem, o który należy zadbać, zanim jeszcze umieścimy obuwie w koszu zmywarki, jest dokładne doczyszczenie podeszew. Wiadomo, że nigdy nie należy myć ich w jednym cyklu z talerzami, kubkami czy sztućcami. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Wysoka temperatura i środki czyszczące używane w zmywarce skutecznie zabijają nagromadzone w butach zarazki, które często wywołują nieprzyjemny zapach oraz mogą stanowić zagrożenie dla stóp. Okazuje się jednak, że nawet to nie jest najważniejszą zaletą patentu. Buty w zmywarce przez cały czas leżą nieruchomo, natomiast bęben pralki ciągle się obraca, co może wywołać ich uszkodzenie.

Sprawdź również:

Czym najlepiej myć płytki w łazience, by pozbyć się osadu z mydła i zacieków? Wypróbuj prostą metodę

Nie tylko woda do podlewania ogórków? Te kuchenne składniki czynią cuda!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmywarka | oszczędna zmywarka | zmywarka używanie | zmywarka porady
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama