Reklama

To dlatego kawa wychodzi kwaśna! Prosty trik, by pozbyć się kamienia z ekspresu

Regularne czyszczenie ekspresu do kawy pozwala przedłużyć żywotność urządzenia oraz zadbać o pożądany smak przygotowywanych w nim napojów. Niestety, nawet na najlepszym sprzęcie z górnej półki z czasem osadza się kamień. Tego nie unikniemy, więc warto poznać sprytne triki, które ułatwią walkę z tym nieproszonym gościem. Podpowiadamy, jak pozbyć się kamienia z ekspresu domowymi sposobami.

Kamień w ekspresie do kawy: Jakie problemy może spowodować?

Część ekspresów posiada funkcję informowania o konieczności przeprowadzenia programu czyszczącego, którego celem jest usunięcie niepożądanego osadu. Konieczność wykonania tej czynności rozpoznasz również po zmianie smaku kawy. Zamiast aromatycznego i smacznego trunku w twojej filiżance znajduje się napój o dziwnym i kwaśnym smaku? Po tym poznasz, że ekspres wymaga odkamieniania!

Urządzenie zaczyna również działać znacznie głośniej i wolniej. Co więcej, korzystanie z niego staje się mniej ekonomiczne. Ekspres zużywa więcej wody. Może dojść również do poważniejszych usterek, które będą wymagać profesjonalnej naprawy, a w skrajnych przypadkach nawet wymiany sprzętu.

Reklama

Jak często odkamieniać ekspres?

Możesz zdać się na automatyczne powiadomienia, jeśli twój ekspres ma wbudowaną taką funkcję. Częstotliwość usuwania kamienia z ekspresu do kawy zależy w znacznej mierze od stopnia, w jakim urządzenie jest eksploatowane. Szacuje się, że jeśli wypijasz dwie filiżanki kawy dziennie, ekspres odkamieniać trzeba raz na trzy miesiące.

Czym odkamienić ekspres?

Producenci urządzeń w instrukcji obsługi często rekomendują profesjonalne środki dedykowane do danego typu ekspresu. Preparaty te mogą występować pod postacią płynu, tabletek albo proszku. Jeśli jednak w instrukcji nie ma ku temu przeciwwskazań, warto wypróbować także domowe sposoby na usunięcie osadu z kamienia w ekspresie. Nie są drogie i mogą być zawsze pod ręką - bazują na produktach, które bez trudu znajdziesz w prawie każdym sklepie spożywczym.

Jak odkamienić ekspres do kawy? Instrukcja krok po kroku

Nawet jeśli do parzenia kawy używasz przefiltrowanej wody, z czasem i tak na komponentach urządzenia pojawi się szkodliwy nalot. Nie oznacza to jednak, że możesz poddać się bez walki. Wspomnieliśmy już, że brak reakcji przyniesie same szkody, obniżając walory smakowe kawy i niszcząc sprzęt. Czym odkamienić ekspres? Oto najskuteczniejsze domowe metody.

  • Kwasek cytrynowy: Wsyp dwie łyżeczki produktu do pojemnika z wodą  i uruchom ekspres. Kwasek nie od dziś jest używany w domowych porządkach, przysłuży się również ekspresowi. Musisz jednak pamiętać, że po skończonym cyklu konieczne będzie uruchomienie czyszczenia ekspresu samą wodą, by dokładnie wypłukać resztki kwasku.
  • Ocet: To również twój wszechstronny sprzymierzeniec w walce z domowymi zabrudzeniami i osadami. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:2 i zostaw w ekspresie na przynajmniej kwadrans. Osad z kamienia zniknie, lecz musisz pamiętać o dokładnym umyciu urządzenia, by wyeliminować z niego octowy zapach.

Polecamy:

Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Skuteczne i sprawdzone patenty

Magiczna pasta. Wysmaruj kubek i odczekaj. Tak pozbędziesz się osadu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie ekspresu | jak odkamienić ekspres do kawy
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama