Reklama

To częste błędy popełniane podczas sprzątania. Unikaj ich

Choć sprzątanie wydaje się prostą czynnością, często popełniamy błędy, które mogą wpłynąć na jakość naszej pracy. Generalne sprzątanie domu trzeba odpowiednio zaplanować i wystrzegać się kilku podstawowych błędów. To nie tylko źle dobrane środki czystości, ale też niepoprawna kolejność wykonywania różnych czynności czy brak dokładności. Jak poprawnie sprzątać dom i mieszkanie? Jakich błędów nie popełniać? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Jak poprawnie sprzątać?

Przestrzegając kilku podstawowych zasad, możesz być pewien, że czas spędzony na sprzątaniu nie pójdzie na marne. Niestety, często w czasie wykonywania generalnych porządków, zdarza się nam pominąć kilka ważnych kwestii, co sprawia, że efekty końcowe bywają marne. Ład w mieszkaniu wprawia nas w dobre samopoczucie, a sprawdzone patenty na sprzątanie sprawią, że czynność ta przestanie być tylko przykrym obowiązkiem.

Złe środki czystości

Po pierwsze, wybierając środki czystości do domu, warto zainwestować w te, które cieszą się lepszą opinią, nawet jeśli kosztują trochę więcej. Inna sprawa to ich prawidłowe zastosowanie: każdy preparat jest przeznaczony do konkretnych powierzchni. Pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą ci uniknąć kłopotów:

Reklama

  • Nie stosuj środka do czyszczenia bezpośrednio na meble, tylko jego niewielką ilość nanieść na suchą ścierkę. W przeciwnym razie na powierzchni pojawią się białe ślady, ciężkie do usunięcia.
  • Nigdy nie czyść zaschniętych resztek tłuszczu za pomocą ostrych narzędzi. W ten sposób możesz porysować płytę indukcyjną lub szorowany garnek. Lepiej zastosować najpierw środki rozpuszczające brud.
  • Do czyszczenia armatury łazienkowej nie używaj detergentów z granulkami, gdyż porysują one delikatne powierzchnie i zostawią brzydkie ślady.

To tylko kilka przykładów na to, co może wydarzyć się w przypadku niepoprawnego użycia środków chemicznych. Zawsze trzeba zastosować się do poleceń producenta, które znajdują się na etykiecie produktu. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek w czasie sprzątania i szorowania brudnych powierzchni.

Nieodpowiednia kolejność sprzątania

Istotną sprawą jest zachowanie odpowiedniej kolejności porządkowania, a polega ona na sprzątaniu od góry do dołu. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić szafki, blaty kuchenne czy inne meble usytuowane wyżej. Wtedy cały kurz stopniowo opada na ziemię, która będzie w późniejszym czasie odkurzana i myta mopem. Jest to również etap, w którym możesz ściągnąć i wyprać firanki, umyć okna oraz parapety. Dopiero potem zmień brudną pościel, wypierz koce i poszewki z poduszek dekoracyjnych. Na końcu odkurz dokładnie dywany i umyj podłogi z użyciem ciepłej wody.

Mycie okien, kiedy świeci słońce

Mycie okien w słoneczne dni nie jest dobrym pomysłem i sprzyja tworzeniu się nieestetycznych smug. Dzieje się tak dlatego, że za sprawą promieni słońca, detergent wysycha o wiele szybciej, a my nie nadążamy nad porządnym umyciem szyb. Tę czynność najlepiej wykonywać w pochmurny i ciepły dzień, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego wysiłku.

Stosowanie zimnej wody

Oszczędzanie wody oraz energii cieplnej w dzisiejszych czasach jest na wagę złota, niestety zasada ta nie sprawdzi się w przypadku sprzątania domu. Mycie podłóg zimną wodą sprawi, że zostaną na niej nieestetyczne zabrudzenia. To samo dotyczy szorowania garnków czy patelni: tłuszcz nie roztopi się pod wpływem zimnej wody. Lepiej jest więcej zalać naczynia gorącą wodą, dodać trochę płynu do mycia naczyń i odczekać chwilę. Wtedy brud będzie prostszy do usunięcia, a z drugiej strony zaoszczędzimy więcej ciepłej wody, niż w przypadku mycia pod bieżącym strumieniem.

Złoty środek: zasada 15 minut dziennie

Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości w domu jest systematyczne sprzątanie. Wystarczy poświęcić kwadrans dziennie, aby zachować ład i porządek w mieszkaniu. Każdego dnia możesz wykonać inną czynność: jednego zmień pościel na świeżą, innego wynieś śmieci i zetrzyj kurze, a jeszcze w inny odkurz cały dom. Rutynowe sprzątanie sprawia, że do twojego mieszkania zawita ład i harmonia, a spędzanie w nim wolnego czasu będzie czystą przyjemnością!

Polecamy:

Jak zrobić domowy proszek do prania?

Wlej szklankę do czajnika. Babciny odkamieniacz za grosze

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama