Reklama

Tak w mig doczyścisz palniki. Zniknie osad z tłuszczu i spalenizna

Podczas gotowania, nasza kuchenka ulega mniejszym lub większym zabrudzeniom. Jednak, aby ją utrzymać w dobrym stanie, musimy dbać o jej palniki i regularnie ją czyścić. Sprawdź, jak wyczyścić palniki i jakie domowe sposoby sprawdzą się najlepiej.

Każdemu z nas niejednokrotnie zdarzyło się doprowadzić do wykipienia potrawy, co skutkuje często zabrudzeniem nie tylko płyty kuchenki gazowej, rusztu i palników. Największy problem pojawia się właśnie w przypadku zabrudzenia palników, ponieważ nieusunięte od razu resztki jedzenie przypalają się, co sprawia, że później bardzo ciężko je domyć. Jednak istnieje szereg domowych sposobów, które pomogą się z tym uporać.

Jak wyczyścić aluminiowe palniki?

Czyszcząc aluminiowe palniki, warto skorzystać z popularnej domowej metody. Najskuteczniejszy w walce z zabrudzeniami okazuje się ocet, który wykazuje silne właściwości czyszczące. Chcąc pozbyć się brudu z jego pomocą, musimy oprócz tego przygotować wodę, garnek oraz folię aluminiową. Następnie musimy:

Reklama

 1. Wlać do garnka ocet oraz wodę w proporcji 3:1.
 2. Doprowadzić do wrzenia i zdjąć garnek z ognia.
 3. Zabrudzone palniki zdjąć z kuchenki i zamoczyć w garnku, w którym znajduje się gorący roztwór octu oraz wody.
 4. Pozostawić je w kąpieli do momentu, gdy roztwór całkowicie ostygnie.
 5. Palniki wyjąć z garnka i pozostałe zanieczyszczenia usunąć za pomocą folii aluminiowej zwiniętej w kulkę.

Jest to co prawda zabieg dość czasochłonny, jednak efekty są warte przeprowadzenia go. W dodatku to bardzo tanie i ekologiczne rozwiązanie, które nie wymaga od nas kupna żadnego preparatu chemicznego.

Czytaj również: Jak wyczyścić żółtą wannę? Domowe sposoby na osad z kamienia

Jak wyczyścić zapieczone palniki gazowe?

Jeśli chcemy usunąć zaschnięty i zapieczony brud z palników, możemy spróbować użyć powyższej metody z octem. Jednak w tym przypadku może ona nie tylko okazać się wolniejsza, ale również niewystarczająca.

W takim przypadku najlepiej będzie sięgnąć po profesjonalne preparaty czyszczące, takie jak odtłuszczacz oraz preparaty czyszczące przeznaczone do usuwania zabrudzeń z grilla lub piekarnika. Podpowiadamy, jak krok po kroku wyczyścić zapieczone palniki gazowe:

 1. Zdejmij palniki z kuchenki i rozłóż je na części.
 2. Zastosuj preparat czyszczący do grilla lub piekarnika, obficie spryskując zabrudzone powierzchnie. Następnie pozostaw go na kilka minut.
 3. Po upływie tego czasu przepłucz palniki letnią wodą, aby usunąć resztki preparatu oraz zabrudzeń.
 4. Jeśli użyty preparat nie usunął wszystkich zanieczyszczeń, to zastosuj odtłuszczacz. Spryskaj nim palniki i po upływie minuty przetrzyj je szmatką, dzięki czemu pozbędziesz się pozostałego brudu.
 5. Na koniec przepłucz jeszcze raz palniki i pozostaw je do całkowitego wysuszenia.

Sprawdź: Trik sprytnej pani domu. Ręczniki będą miękkie i puchate

Czym wyczyścić żeliwne ruszty?

Jeśli chodzi o czyszczenie żeliwnych rusztów, to soda jest niezastąpionym środkiem, który zwalczy brud. Najlepiej będzie użyć do tego dużej miski, do której zmieści się ruszt. Zasypujemy go obficie sodą i zalewamy wrzątkiem. Po kilku godzinach szorujemy ruszt twardszą stroną gąbki i osuszamy ręcznikiem papierowym.

W przypadku, gdy nie posiadamy miski, mamy do wyboru dwie opcje. Możemy ruszt umieścić na blaszce do pieczenia i zrobić wszystko dokładnie tak samo, jak w przypadku używania miski. Innym sposobem jest wymieszanie sody z niewielką ilością wody, aby powstała pasta do czyszczenia. Smarujemy nią ruszt, który pozostawiamy tak co najmniej na godzinę. Potem szorujemy ruszt gąbką, płuczemy i osuszamy. Pod rusztem warto umieścić np. folię aluminiową, aby nie pobrudzić całej kuchenki.

Jeśli jednak nie chcemy użyć domowych sposobów, to możemy zakupić preparaty do czyszczenia rusztu, które są łatwo dostępne i zazwyczaj znajdują się m.in. w sklepach z chemią lub sklepach z AGD.

Czyszczenie palników gazowych sodą

Sodą oczyszczoną można również wyczyścić palniki. Aby to zrobić, musimy przygotować pastę z ciepłej wody oraz sody oczyszczonej. Powinna ona mieć gęstą konsystencję, dzięki czemu nie będzie spływała z palników.

Nałożoną pastę należy pozostawić na kilkanaście minut. Po upływie tego czasu ścieramy ją szorstką stroną gąbki, a następnie zmywamy wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym.

Jak wyczyścić przypalony tłuszcz z kuchenki?

Przypalony tłuszcz na kuchence to częsty problem. Chcąc się go pozbyć, warto użyć domowego sposobu, który jest ekologiczny i tani. Do przeprowadzenie tego procesu, należy:

 1. Wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1.
 2. Przelać mieszankę do butelki z atomizerem i spryskać zabrudzoną powierzchnię. Pozostawić na co najmniej kwadrans.
 3. Następnie zetrzeć mieszankę przy pomocy miękkiej gąbki. Ważne, aby nie korzystać z jej szorstkiej części.
 4. W przypadku, gdy zabrudzenia nadal są widoczne, trzeba powtórzyć całą procedurę. Później kuchenkę należy wypolerować do sucha papierowym ręcznikiem. 

Jak usunąć wilgoć z samochodu? Nawet nie wiesz, że sam pogarszasz sprawę

Wymieszaj i rozsmaruj na blaszkach do ciast. Będę czyste i lśniące jak nowe

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama