Reklama

Szybkie i skuteczne czyszczenie kuchenki gazowej

Kuchenka gazowa wymaga systematycznego czyszczenia, dzięki któremu nie osadza się na niej lepki i nieprzyjemny osad. W zależności od powierzchni zastosuj odpowiedni sposób mycia urządzenia, aby uniknąć porysowania płyty grzewczej. Nie pomijaj również takich detali jak ruszty czy palniki, na których też osadza się tłuszcz. Aby pozbyć się problemu, zastosuj domowe środki czystości, które znajdziesz pod ręką: sodę oczyszczoną czy ocet. Jak szybko i skutecznie wyczyścić kuchenkę gazową? Wyjaśniamy.

Czemu trzeba czyścić kuchenkę gazową?

Zadbana i lśniąca kuchenka gazowa to nie tylko wizytówka twojego domu. To także przyjemność z codziennego gotowania i przyrządzania rozmaitych potraw. Lepka i tłusta powierzchnia nie zachęca do przygotowania smacznego obiadu czy kolacji. Resztki spalonego jedzenia i osad z biegiem czasu staną się trudne do usunięcia, dlatego trzeba działać szybko i zdecydowanie. Systematyczne sprzątanie kuchenki gazowej pozwoli ci zachować ład i porządek, a jej czyszczenie nie będzie dla ciebie zmorą.

Domowe sposoby na mycie kuchenki gazowej

W zależności od tego, z czego wykonana jest płyta gazowa, dbanie o nią będzie się nieco różnić. Do bieżącego sprzątania użyj wilgotnej ścierki z mikrofibry oraz odrobiny płynu do mycia naczyń, a następnie wytrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym do sucha. Jeśli zabrudzenia są większe, wypróbuj zaproponowane przez nas rozwiązania.

Reklama

  • Powierzchnia emaliowana ze stali: Do tego rodzaju kuchenki gazowej najlepiej sprawdzi się sól kuchenna oraz ciepła woda. Wystarczy, że substancje połączysz ze sobą w proporcjach 1:2 i dokładnie wymieszasz. Następnie rozprowadź równomiernie szorstką gąbką i dokładnie szoruj brudną powierzchnię. Na koniec przemyj kuchenkę na mokro i wyczyść na sucho ścierką.
  • Płyta gazowa stalowa: Do czyszczenia płyty gazowej stalowej najlepiej sprawdzi się połączenie octu, płynu do mycia naczyń i wody (proporcje 1:1:2). Specyfikiem umyj dokładnie całą powierzchnię kuchenki i wytrzyj do sucha.
  • Powierzchnia z hartowanego szkła: Zabrudzenia z tłuszczu na szklanej powierzchni najszybciej usuniesz za pomocą płynu do szyb. Spryskaj preparatem zabrudzoną kuchenkę gazową i umyj ścierką z mikrofibry. Trudniejsze do usunięcia plamy usuniesz specjalną skrobaczką do szkła.

Jak wyczyścić palniki i w kuchence gazowej?

Czyszcząc kuchenkę gazową, nie zapomnij o takich częściach jak palniki. Wystarczy sięgnąć po ocet, który znajdziesz na kuchennej półce. Składnik rozcieńcz z wodą w średniej wielkości naczyniu (w proporcjach 3:1) i dokładnie wymieszaj. Następnie zamocz w nim zabrudzone palniki i pozostaw na pół godziny zanurzone w mieszance. Po tym czasie resztki pozostałego brudu usuń za pomocą szorstkiej gąbki lub nieużywanej szczoteczki do zębów. Na koniec części wytrzyj do sucha ręcznikami papierowymi i odłóż na miejsce.

Zadbaj o ruszt kuchenki gazowej

Ruszty z kuchenki gazowej są miejscem, w którym gromadzą się resztki spalonego tłuszczu i lepkiego osadu. Jak się pozbyć zabrudzeń? Do wanny lub umywalki nalej ciepłą wodę i dodaj cztery łyżki sody oczyszczonej, która ma działanie lekko żrące. Części pozostaw w roztworze na godzinę, a resztę zaschniętego brudu usuń szorstką gąbką. Na koniec ruszt opłucz pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha ręcznikami papierowymi. Dbając o detale, łatwiej będzie ci zachować nieskazitelną czystość kuchenki gazowej!

Zobacz też:

Co zrobić z olejem po smażeniu?

Jak pozbyć się grzyba ze zmywarki? Czy grzyb w zmywarce jest groźny dla zdrowia

Kreatywne sposoby na wykorzystanie pianki do golenia. Do sprzątania i nie tylko!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama