Reklama

Świetny sposób, aby nasze pranie było zawsze czyste

Pranie to czynność, którą każdy z nas wykonuje regularnie. Jednak niekiedy zdarza się, że mimo wyprania bluzki czy spodni w 40 stopniach, nadal dostrzegamy plamy, najczęściej plamy z tłuszczu, które trudno sprać. To samo dotyczy białych ubrań, które po wielokrotnym praniu straciły biel i stały się w zasadzie szare. Wiadomo, nie każdy ma czas, aby prać wszystkie kolory osobno i dodatkowo do białych tkanin dodawać wybielacz na bazie chemicznych środków, który i tak może nie pomóc. Czasem jednak wystarczą dwa proste triki, które sprawią, że twoje ubrania będą nie tylko czyste i odświeżone ale również pozbawione nieprzyjemnego zapachu, który czasami zostaje na ubraniach.

Reklama

Najlepszą metodą na pozbycie się uporczywych plam z tkanin jest użycie sody oczyszczonej oraz nadtlenku wodoru. Soda oczyszczona sprzedawana jest w sklepie w postaci saszetki, takiej jak przyprawy i najczęściej też w tym dziale ją znajdziemy. Soda ma właściwości wybielające oraz oczyszczające, które świetnie sprawdzają się nie tylko do prania ale także do czyszczenia przypalonego piekarnika, odświeżenia obuwia czy do czyszczenia brudnych fug pomiędzy płytkami.

Nadtlenek wodoru to nieorganiczny związek chemiczny, który w handlu dostępny jest w stężeniu maksymalnie 70 procent. Najczęściej nadtlenek wodoru występuje w postaci perhydrolu czyli inaczej mówiąc wody utlenionej. Jednak do wybielania najlepiej stosować roztwór od 3 do 15 procent na bazie aktywnego tlenu. Takie stężenie jest bezpieczne dla środowiska i naszego prania. Soda w połączeniu z nadtlenkiem wodoru zmiękcza wodę, usuwa plamy z tłuszczu oraz niweluje nieprzyjemny zapach. Nic więc dziwnego, że mieszanina ta była wykorzystywana już w drugiej połowie XIX wieku do prania i czyszczenia.

Do usuwania trudnych plam najlepiej wykorzystać nadtlenek wodoru w stężeniu piętnastoprocentowym, a do wybielania delikatnych tkanin nadtlenek w stężeniu trzech procent. Nadtlenek wodoru zadziała jak wybielacz i pomoże pozbyć się szarych odcieni z białych ubrań. Dzięki rozpadowi na tlen i wodę, nadtlenek wodoru jest bardziej przyjazny dla środowiska niż zwykłe wybielacze na bazie chloru, które pozostawiają nieprzyjemny zapach i mogą spowodować uszkodzenie tkaniny oraz różnych kolorowych nadruków.

Jak przygotować ten naturalny detergent? Do przygotowania potrzebujemy:

- ¼ szklanki nadtlenku wodoru

- 2 szklanki sody oczyszczonej

W niewielkiej miseczce mieszamy oba składniki i przesypujemy do szczelnego pojemnika (może być pojemnik po proszku do prania). Do bębna pralki wsypujmy około pół szklanki proszku i nastawiamy pranie jak zwykle. Możemy również wsypać pół szklanki proszku do miski z ciepłą wodą i namoczyć wcześniej ubrania, a później wyprać. Oba te sposoby są skuteczne i sprawdzone.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama