Reklama

Sposoby na zachowanie czystości w kuchni

Czy wiesz, że pasta do zębów doskonale wyczyści kuchenkę z płytą indukcyjną, mielona gorczyca skutecznie usunie tłuszcz z twoich talerzy, a mieszanka sody kalcynowanej i proszku do prania pozwoli ci pozbyć się wszelkiego rodzaju plam powstałych na parapetach? Jeśli nie, zapoznaj się z czternastoma cennymi radami, które - bez większego wysiłku i bez konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy - pomogą ci utrzymać kuchnię w idealnej czystości. Lśniące talerze Mielona gorczyca jest idealnym sposobem na pozbycie się tłuszczu i kamienia z talerzy. Wysyp jej odrobinę na gąbkę i wetrzyj w talerze i szklanki. Następnie umyj je pod kranem. Teraz twoja zastawa będzie wyglądać jak nowa. Czyszczenie mebli Połącz szklankę wody z 1/2 szklanki octu i 1/2 szklanki wódki. Wymieszaj wszystko dokładnie i przelej do butelki z dozownikiem (spray). Aby środek nie tylko czyścił, ale jednocześnie dezynfekował, dodaj do niego kroplę lub dwie olejku eukaliptusowego. Ta unikalna mieszanka z łatwością usunie kamień oraz tłuszcz. Uwaga: podczas sprzątania zawsze używaj gumowych rękawiczek i nie zapomnij po wszystkim przewietrzyć kuchni.

Czyszczenie patelni

Aby wyczyścić patelnię ceramiczną z przypaleń i tłuszczu - zarówno w środku jak i na zewnątrz - wlej wodę do miski, w której zanurzysz patelnię. Dodaj parę łyżek detergentu w żelu oraz sody kalcynowanej. Następnie postaw miskę z patelnią na kuchence i gotuj przez pół godziny. Poczekaj aż płyn się schłodzi, wyjmij patelnię, opłucz ją pod kranem i ostrożnie wytrzyj.

Mycie kranu

Amoniak idealnie nadaje się do usuwania kamienia. Połącz go z odrobiną wody i wyczyść nim kran, a następnie zmyj go gorącą wodą.

Błyszcząca mikrofalówka

Przygotuj 385-500 ml wody, 2 łyżki octu 9% lub 1 łyżeczkę esencji octowej 70%. Wlej wodę do miski, dodaj ocet, wstaw mieszankę do mikrofalówki i włącz ją na 5 minut (lub 5-10 minut w zależności od stopnia zabrudzeń). Poczekaj aż opary octu rozpuszczą zanieczyszczenia na ściankach mikrofali, a następnie możesz zacząć ją czyścić.

Uwaga: nie zapomnij założyć gumowych rękawiczek.

Usuwanie brudu z okapu

Zwilż filtry w okapie wodą z butelki z dozownikiem, a następnie umyj je szczoteczką do zębów zamoczoną w wybielaczu. Pozostaw na 10 minut i spłucz pod kranem. Gotowe!

Uwaga: zawsze noś ochronne rękawiczki!

Czyszczenie piekarnika

Weź 1 szklankę proszku do pieczenia, dodaj 1 łyżkę detergentu oraz taką ilość wody, aby uzyskać konsystencję rzadkiego ciasta. Nałóż pastę na brudne części piekarnika i pozostaw na 15 minut. Następnie umyj cały piekarnik.

Mycie lodówki

Metoda ta pomoże ci umyć lodówkę oraz pozbyć się z niej brzydkich zapachów. Rozpuść 2 łyżki proszku do pieczenia w około 2 litrach wody. Nasącz w roztworze chusteczkę i wytrzyj nią wnętrze lodówki. Ściany sprzętu można z łatwością doczyścić mokrą chusteczką, a następnie wytrzeć do sucha.

Jeśli chodzi o zewnętrzną część lodówki najlepszym rozwiązaniem jest umycie jej gąbką nasączoną w wodzie z mydłem.

Do oczyszczania tyłu lodówki, gdzie gromadzi się najwięcej kurzu, użyj teleskopowej szczotki, dzięki której pozbędziesz się nie tylko nieczystości, ale i pajęczyn.

Czyszczenie kuchenki

Aby wyczyścić powierzchnię kuchenki z płytą indukcyjną, użyj pasty do zębów. Nałóż ją na szczoteczkę i wetrzyj w spalone miejsca. Poczekaj 10-15 minut, a następnie wytrzyj mokrą chusteczką.

Czyszczenie kuchenki gazowej

Kuchenka gazowa może być z łatwością wyczyszczona mydłem z ługu. Zetrzyj jego kawałek na tarce, a wiórki rozpuść w ciepłej wodzie do uzyskania konsystencji kwaśnej śmietany. Nałóż pastę na kuchenkę i pozostaw na 15 minut. Następnie wytrzyj ciepłą wodą.

Usuwanie kamienia z czajnika

Aby pozbyć się kamienia z czajnika, potrzebujesz minimum dwóch opakowań kwasku cytrynowego. Wypełnij go wodą do 1/3 wysokości, a następnie dodaj do niej opakowanie kwasku cytrynowego. Gotuj wodę przez 3-5 minut. Po tym czasie sprawdź, czy kamień się wykruszył. Aby to zrobić, delikatnie potrząśnij czajnikiem. Ilość kamienia w wodzie pokaże ci, na ile skuteczna okazała się ta metoda.

Wylej brudną wodę i opłucz dokładnie czajnik. Znowu wypełnij go czystą wodą, zagotuj ją i wylej. Powtórz tę czynność dwa razy, zanim zaczniesz znowu używać czajnika.

Czyszczenie palników

Możesz sprawić, aby palniki były lśniące, jeśli zanurzysz je w wodzie z amoniakiem na 7-8 godzin.

Uwaga: nie zapomnij założyć gumowych rękawiczek!

Mycie ściany za kuchenką

Aby pozbyć się tłustych plam ze ściany za kuchenką, użyj skoncentrowanego roztworu z mydła. Nadaje się on zarówno do powierzchni plastikowych jak i kafelkowych. Zetrzyj mydło z ługu do miski, rozpuść wiórki w wodzie, a następnie potrzyj tłuste miejsca powstałą pastą.

Mycie parapetów

Mieszanka sody kalcynowanej i proszku do prania pozwoli wyczyścić parapety ze wszelkiego rodzaju plam i żółtych odbarwień.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama