Reklama

Spalenizna, plamy i osad z kamienia. Jak szybko posprzątać przed świętami?

W ciągu roku często jesteśmy zabiegani i nie zawsze wystarczy nam czasu, aby dom dokładnie posprzątać. W okresie przedświątecznym wcale nie jest lepiej, ponieważ obowiązków tylko przybywa. Robienie listy gości, sporządzanie menu i zakup prezentów wymagają wiele uwagi i skupienia, co nie pozwala na gruntowne porządki. Dlatego warto wszystko zaplanować wcześniej, aby w Boże Narodzenie dom lśnił czystością. Jak usunąć spaleniznę z piekarnika i kuchenki? Jak pozbyć się osadu w łazience? Od czego najlepiej zacząć świąteczne porządki i jak wykorzystać domowe patenty?

Reklama

Zacznij od kuchni

Przedświąteczne porządki zacznij od uporządkowania kuchni. Piekarnik może być pokryty grubą warstwą spalenizny, którą trudno usunąć za pomocą znanych metod. Z pomocą przyjdzie ekologiczny środek czystości, taki jak soda oczyszczona połączona z octem. Wymieszaj oba składniki tak, aby powstała gęsta papka. Nałóż ją na brudne elementy piekarnika i pozostaw na kilka godzin. Później przetrzyj całość gąbką, by wnętrze lśniło czystością.

Mikrofalówka na błysk

Kuchenkę mikrofalową umyjesz błyskawicznie. Do jej wnętrza włóż miseczkę wypełnioną niewielką ilością wody z dodatkiem soku z dwóch cytryn. Nastaw urządzenie na najwyższą moc na kilka minut. Para wodna zmiękczy resztki jedzenia i osad, które łatwo można zetrzeć zwykłą gąbką. Następnie z wnętrza wyjmij ruchome elementy i umyj pod bieżącą wodą lub w zmywarce.

Kuchenka bez szorowania

Kuchenka może wymagać większego nakładu pracy, jeśli nie była myta na bieżąco. Jeśli posiada dodatkowe elementy, takie jak ruszty, wyciągnij je i namocz w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo zastąp go solidną porcją octu, który rozpuści tłuszcz. Samą kuchenkę myj delikatnymi detergentami lub wykonaj pastę z octu i sody. Płyty indukcyjne i ceramiczne myj zwilżoną ściereczką z delikatnym detergentem lub odrobiną octu.

Łazienka pod kontrolą

Łazienka powinna być sprzątana regularnie, aby łatwo usunąć nagromadzony w niej brud. Toaletę, nawet z zażółceniami i osadem, doczyścisz w łatwy sposób. Wystarczy wrzucić do muszli tabletkę do zmywarki i poczekać kilka minut. Kiedy wnętrze się będzie pienić, wystarczy przetrzeć całość szczotką do WC.

Pozbądź się kamienia raz na zawsze

Kamień jest zmorą każdej pani domu. Pokrywa szczelnie całą armaturę tworząc zacieki i zatykając krany. Trudno się go pozbyć, zwłaszcza wtedy, gdy gromadzi się w trudnodostępnych szczelinach. Aby wyczyścić na błysk całą armaturę, nie trzeba jej szorować. Wystarczy przelać ocet do butelki ze spryskiwaczem i namoczyć za jej pomocą ręczniki papierowe naniesione na krany. Po kilku godzinach wystarczy całość ściągnąć i przemyć wodą. A co zrobić z zakamienioną słuchawką prysznicową? Wystarczy umieścić ją w plastikowym worku wypełnionym octem, szczelnie go zakręcić i zostawić na całą noc.

Usuń pleśń

Wilgoć w łazience powoduje, że w różnych zakamarkach pojawia się pleśń. Najczęściej tworzy się na fugach w pobliżu wanny, brodzika czy umywalki, ale może też pokrywać podłogi czy otynkowane ściany. Aby się jej pozbyć, należy znaleźć źródło problemu: podnieść temperaturę w pomieszczeniu, uszczelnić okienko łazienkowe, a także sprawdzić przewody wentylacyjne. Pleśń można łatwo usunąć domowymi sposobami. Wystarczy nanieść na nią obfitą dawkę octu, przykryć ręcznikami papierowymi i pozostawić na kilka godzin. Później całość warto wyszorować wodą z dodatkiem mydła. Jeśli komuś nie odpowiada jego ostry zapach, może zastąpić ocet wodą utlenioną. Warto również przygotować ekologiczny środek odkażający. Wystarczy w połowie litra wody rozpuścić (około 30 kropel) olejku cytrynowego lub z pestek grejpfruta i przelać do butelki z atomizerem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama