Reklama

Soda oczyszczona: Osiem pomysłów, jak ją wykorzystać w domu

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w kuchni. Jest niezbędnym składnikiem do przygotowania wypieków i innych słodkości. Dodatkową zaletą tego produktu jest fakt, że może posłużyć jako środek do sprzątania domu czy mieszkania. Usuniesz nią zarówno kamień z czajnika, jak i wypolerujesz sztućce. Poniżej podpowiadamy, jak użyć sody oczyszczonej podczas codziennych porządków.

Jakie właściwości posiada soda oczyszczona?

Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dzięki tej zdolności świetnie nadaje się jako składnik czyszczący do roztworów i mieszanek. Soda oczyszczona ma swoje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także podczas sprzątania całego domu. Posiada doskonałe właściwości antyseptyczne i odkażające. Dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy (np. z lodówki) oraz usuwa tłuszcz z piekarnika czy kuchenki. Jest tania i powszechnie dostępna. Zobacz, jak w pełni wykorzystać właściwości sody oczyszczonej w swoim domu.

Pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów do lodówki

Niektóre produkty spożywcze mają bardzo intensywny zapach - cebula, czosnek, sery czy ryby. Zaraz po otworzeniu lodówki zapach ten może roznieść się po całym mieszkaniu. Jak tego uniknąć? Wystarczy umieścić na półce miseczkę z sodą oczyszczoną. Jest ona w stanie pochłonąć wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Reklama

Soda oczyszczona w walce z plamami

To także sprawdzony środek do prania. Przed włączeniem pralki wystarczy dodać szklankę sody oczyszczonej do jej wnętrza. Środek ten doskonale poradzi sobie z zaplamionymi ubraniami oraz jako środek wybielający. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym jest stosowany do dezynfekowania odzieży dziecięcej i sportowej.

Usuwanie tłuszczu z piekarnika

Trudny do usunięcia tłuszcz może sprawić wiele kłopotów, ale właśnie wtedy z pomocą wkracza soda oczyszczona. Mieszanka wody oraz sody (w proporcji 1:1) tworzą gęstą pastę, usuwając najbardziej zaschnięty brud i tłuszcz. Jeśli oczekujesz spektakularnych efektów, zostaw mieszankę na całą noc. Soda całkowicie zmiękczy wszystkie przypalenia, a rankiem usuniesz je bez trudu za pomocą wilgotnej ścierki.

Czyszczenie zastawy stołowej

Do czyszczenia zastawy stołowej będziesz potrzebować wody wymieszanej z sodą oczyszczoną. Należy jednak uważać na to, aby roztwór nie był zbyt intensywny, ponieważ sztućce mogą zmatowieć. Wystarczy, że zanurzysz w roztworze z sody zastawę i pozostawisz na kilka minut. Następnie wyciągnij przedmioty z wody i wypoleruj delikatnie za pomocą ścierki.

Pranie dywanu

Zaplamiony i zakurzony dywan bez trudu wypierzesz sodą oczyszczoną. Wystarczy rozsypać ją cienką warstwą po dywanie, pozostawić na kilka godzin, a później dokładnie odkurzyć. Regularne pranie dywanu zdezynfekuje jego powierzchnię oraz poprawi ogólny wygląd.

Soda oczyszczona do zmywarki

Częste korzystanie ze zmywarki przyczynia się do jej zużycia, dlatego raz w miesiącu powinno się ją dokładnie wymyć. Można posłużyć się ogólnie dostępnymi specyfikami dostępnymi w sklepach lub skorzystać z tych, które są pod ręką. Soda oczyszczona jest czymś, co znajduje się praktycznie w każdym mieszkaniu. Jak zrobić roztwór? Wystarczy rozcieńczyć wodę z octem i przelać do plastikowego kubka. Umieść naczynie w środku urządzenia i puść najkrótszy program. Następnie, gdy zmywarka skończy całkowicie płukanie, należy wsypać jeszcze połowę opakowania sody oczyszczonej i ponownie włączyć na krótki program.

Przypalone żelazko - jak usunąć spaleniznę?

Często podczas prasowania, szczególnie jasnych ubrań, możemy zobaczyć odciśnięte plamy ze stopki żelazka. Jest to wynik nieprawidłowego użytkowania urządzenia. Stopka najczęściej pokrywa się brązowym nalotem, który jest bardzo ciężki do usunięcia. Soda oczyszczona to prawdziwe remedium na przypalone żelazko. Aby pozbyć się tych zabrudzeń, wystarczy połączyć łyżeczkę sody oczyszczonej z jedną łyżeczką wody destylowanej. Z takiej kombinacji otrzymamy pastę, którą należy nanieść bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię żelazka i za pomocą gąbeczki wyszorować przypalenie. Następnie zetrzyj resztki mieszanki ręcznikiem kuchennym.

Trudne plamy na sofie

Kanapa stanowi jedno z podstawowych mebli w naszym domu. Kiedy do twojego mieszkania przychodzą goście, to z pewnością znajduje się ona w centrum uwagi i nietrudno o zabrudzenia oraz plamy. Aby się ich pozbyć, wystarczy zastosować sodę oczyszczoną. Skutecznie poradzi sobie z kurzem i zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Bez wątpienia soda dorównuje silnym środkom czyszczącym, a jest o wiele tańsza. Jak wyczyścić sofę za pomocą sody?

  • wysyp sodę oczyszczoną bezpośrednio na plamę i pozostaw na kilka godzin, w tym czasie wyciągnie ona wszelkie nieczystości z tkaniny. Zaleca się dodanie kilku kropel soku z cytryny dla wzmocnienia efektu,
  • skropl wodą powierzchnię posypaną sodą i dokładnie zacznij szorować za pomocą szorstkiej gąbki lub szczotki,
  • następnie dokładnie odkurz sprzątaną powierzchnię, a pozostałości wytrzyj za pomocą ręcznika papierowego.

Sodę oczyszczoną można kupić w każdym sklepie, a jej niezwykłe właściwości pomogą ci w codziennym sprzątaniu. To idealny preparat do czyszczenia tłuszczu, uporczywych plam, a nawet prania dywanu. Soda oczyszczona jest tania i ekologiczna oraz bezpieczna dla twojego zdrowia. Nie powinno jej zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym.

Zobacz także:

Brudny piekarnik? Oto kilka metod, które pozwolą ci go wyczyścić

Nazywają ją "białym złotem". Wykorzystasz ją na wiele sposobów w domu i ogrodzie

Przetrzyj nim brudne i tłuste ściany. Będą jak nowe!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama